Peti mjesec trudnoće
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Želite da znate kada ćete osjetiti prvi bebin pokret? Kada treba da idete na prvi ultrazvuk? Kada se bebi formiraju prstići? Ukoliko su vam ove stvari važne, počnite da pratite kalendar trudnoće.
Kalendar trudnoće omogućava trudnicama, između ostalog, da lakše organizuju važne preglede, da detaljnije prate razvoj svoje bebe i naravno, da saznaju kada je očekivani datum porođaja. Saznajte kako izgleda kalendar trudnoće po nedjeljama.
Da biste mogli pravilno da odredite u kojoj nedjelji trudnoće se nalazite, važno je da znate datum svoje posljednje menstruacije. Prvi dan posljednje menstruacije odnosno posljednjeg ciklusa se računa kao prvi dan trudnoće. To je ujedno i prvi dan prve nedjelje trudnoće.
Iz toga proizlazi da se nedjelje trudnoće računaju na sledeći način:
Prva nedjelja trudnoće: prvih 7 dana; od 0+1 do 0+7 (nedjelja + dan)
Druga nedjelja trudnoće: od prvog dana nakon prve nedjelje, pa narednih 7 dana; od 1+1 do 1+7 (nedjelja + dan)
Treća nedjelja trudnoće: od prvog dana nakon druge nedjelje, pa narednih 7 dana; od 2+1 do 2+7 (nedjelja + dan)
Četvrta nedjelja trudnoće: od prvog dana nakon treće nedjelje, pa narednih 7 dana; od 3+1 do 3+7 (nedjelja + dan)
Peta nedjelja trudnoće: od prvog dana nakon četvrte nedjelje, pa narednih 7 dana; od 4+1 do 4+7 (nedjelja + dan)
I tako dalje, sve do 42. nedjelje trudnoće.
Trudnoća po mjesecima se računa na sličan način kao i trudnoća po nedjeljama. Također je potrebno da znate datum posljednje menstruacije da biste znali kada počinje prvi mjesec. Nedjelje trudnoće su na sljedeći način raspoređene po mjesecima i trimestrima:
Prvi mjesec trudnoće: od 1. do 4. nedjelje
Drugi mjesec trudnoće: od 5. do 8. nedjelje
Treći mjesec trudnoće: od 9. do 13. nedjelje
Četvrti mjesec trudnoće: traje od 14. do 17. nedjelje
Peti mjesec trudnoće: traje od 18. do 22. nedjelje
Šesti mjesec trudnoće: traje od 23. do 27. nedjelje
Sedmi mjesec trudnoće: traje od 28. do 31. nedjelje
Osmi mjesec trudnoće: traje od 32. do 35. nedjelje
Deveti mjesec trudnoće: traje od 36. do 40. nedjelje.
Svaki trimestar, kao što mu naziv i sam kaže, obuhvata 3 mjeseca.
Kako biste od samog početka trudnoće svojoj bebi obezbjedili zdrav rast i razvoj, važno je da znate da ste u drugom stanju. Znajući to, trudnica počinje da primjenjuje zdrave stilove života, na prvom mjestu ona prilagođava ishranu i unos suplemenata svom stanju.
Na samom početku trudnoće je veoma važno da trudnica u svom organizmu ima optimalan nivo folata (vitamina B9). Folna kiselina doprinosi normalnoj sintezi aminokiselina, rastu tkiva majke tokom trudnoće i normalnom formiranju krvi. Dodatnim unosom folne kiseline se povećava nivo folata kod majke. Nizak nivo folata kod majke je faktor rizika za nastanak oštećenja neuralne cijevi kod fetusa. Preporučujemo aktivni folat sa aktivnim oblicima vitamina B12 – Pregnatol Active Folate +Vit B12.
Saznajte više o važnosti folata u trudnoći.
Saznajte više o važnosti DHA omega-3 masnih kiselina u trudnoći.
Datum termina se najčešće računa u odnosu na datum početka posljednje menstruacije. Na taj datum se dodaje 280 dana, odnosno punih 40 nedjelja. Datum koji dobijete je očekivani termin porođaja.
Termin možete izračunati i tako što ćete oduzeti 3 mjeseca od prvog dana posljednje menstruacije, a potom dodati 7 dana. Dobili ste očekivani termin porođaja.
Međutim, mnoge žene nemaju redovan cikus i ne znaju kada su imale posljednju menstruaciju. U tom slučaju se termin određuje u odnosu na dan začeća. Dakle, termin očekivanog porođaja se određuje dodavanjem 266 dana na datum začeća. Isti princip računanja se primjenjuje i ukoliko je do trudnoće došlo vantjelesnom oplodnjom (VTO).
Beba se može roditi u terminu, prije njega, ali i poslije. Američki koledž za akušerstvo i ginekologiju (The American College of Obstetricians and Gynecologists, ACOG) razvrstava termine porođaja u odnosu na nedjelje trudnoće:
Za uspješnu pripremu i zdravu trudnoću – Pregnatol Active Folate + Vit B12
Za zdrav razvoj mozga i vida bebe – Pregnatol DHA
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/pregnancy-health/understanding-pregnancy-week.aspx
Poslednje sa bloga
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Više energije, bolji apetit, izostanak mučnine. Zvuči dobro? Upravo sve ovo vas očekuje od početka četvrtog mjeseca trudnoće, odnosno od ulaska u drugi trimestar. To je i razlog što se ovaj period često popularno naziva medeni mjesec trudnoće.
Treći mjesec trudnoće je posljednji mjesec prvog trimestra. Još samo malo, pa će hormoni koji izazivaju burne simptome na početku trudnoće, početi da se smiruju. Pretpostavljamo da vas ovo naročito raduje kada pomislite na mučninu. Izdržite još ovaj mjesec!