Beba je sve veća i sve jača. Kada biste sada uspjeli da vidite šta ona radi, to bi bilo: prevrtanje, kolutovi unaprijed, izvijanje i istezanje, gutanje plodove vode, štucanje… Priznajte, raznježili ste se i nasmijali i na samu pomisao na takavu predstavu! Saznajte kako se trudnoća odvija tokom 19. nedjelje.
Ukoliko je amniocenteza u planu, moguće da će vam biti zakazana tokom ove nedjelje (ili sljedeće). Naravno, ako je već niste imali. Period trudnoće u kojem se amniocenteza najčešće radi je između 16. i 20. nedjelje.
Vrijeme je i da zakažete veoma uzbudljiv, tzv. ekspertski ultrazvuk, koji podrazumijeva detaljan pregled anatomije ploda i funkcije organa. Pripremite se za puno emocija, jer vaše maleno ćete vidjeti na velikom ekranu! Ako niste radili prenatalni test, ovaj pregled je i prilika da saznate pol bebe.
Već smo rekli je beba ojačala, a svakim danom je i sve veća. Sada bismo mogli da je uporedimo sa veličinom ploda jedne egzotične voćke. To voće je mango. Težina bebe u 19. nedjelji trudnoće je oko 260 grama, a veličina je oko 15 cm.
19. nedjelja trudnoće je četvrti mjesec. Ali sjetite se, ljekari tok trudnoće prate u odnosu na nedjelje, a ne na mjesece. Sljedeće nedjelje ćete biti tačno na pola trudnoće. Radosno, zar ne?
Uobičajeni simptomi 19. nedjelje trudnoće nisu naročito teški. To ne znači da ćete ih lako podnositi. Pogledajte šta možete da očekujete.
I dok vi izlazite na kraj sa vrtoglavicom i grčevima u nogama, rast i razvoj bebe napreduje. Tokom 19. nedjelje trudnoće, kod bebe se ubrzano razvijaju čula. Upravo tako, nervne ćelije za okus, sluh, vid, miris se razvijaju u bebinom mozgu. Sve ovo se dešava dok se ona živahno pokreće u materici.
Zaštitni sloj pod nazivom sirasti maz (vernix caseosa), počinje da se formira na bebinoj koži, koju štiti tokom boravka u vodenoj sredini. On pravi barijeru između bebine kože i plodove vode.
Još malo, pa ste na pola puta. Pogledajte šta je aktuelno u ovom uzbudljivom periodu trudnoće.
Pratite dobijanje na težini. U 19. nedjelji trudnoće, dobijanje na težini može početi da vas zabrinjava. Do sada ste vjerovatno već dobili 3,5 do 6,5 kg. Ako je tako i ako ste trudnoću započeli sa prosječnom težinom, nema razloga za zabrinutost. Tokom drugog trimestra je normalno da dobijate 400 do 900g nedjeljno.
Usporite. Skoro ste stigli do polovine trudnoće. Zbog toga možete poželjeti da završite puno toga prije nego što se beba rodi. Ali užurbanost može dovesti do vrtoglavice i nesvjestice. Zato, krećite se polako, a ukoliko osjetite umor ili nemoć, obavezno sjednite i odmorite.
Jedite super hranljive namirnice. Zdrava ishrana tokom trudnoće je od ključne važnosti, kako za zdrav rast i razvoj bebe, tako i za zdravlje trudnice. Ne zaboravite veoma hranljive namirnice - jaja, losos, mahunasto zeleno povrće, orašaste plodove, jogurt i ovsenu kašu! Podjednako su i hranljivi i ukusni!
Obavezno nadoknadite neophodne hranljive materije putem odabranih, kvalitetnih suplemenata. Prep