Contact US

Шестта недела бременост

Сè уште е ново за вас. Можеби штотуку сте направиле тест и сте дознале дека сте бремени. Откријте што да очекувате во текот на шестата недела од бременоста.

Дали веќе им ја кажавте на сите добрата вест? Или мислите дека е уште рано? Одлуката е само ваша. Во овој период важно е да се посветите бидејќи вашето тело минува низ различни промени, поради кои може да се чувствувате исклучително емотивно и ранливо. Ако на тоа ги додадеме и не многу пријатните рани симптоми на бременост, може да се случи да бидете целосно преокупирани со новата состојба.

Прочитајте што ве чека во шестата недела и во која фаза се развива бебето.

Шестта недела бременост – Колку е големо бебето?

Вашето бебе расте од ден на ден. Таа сега е со големина на грашок. Ако ви изгледа премногу мало, знајте дека нема да остане толку долго. За една недела, ќе биде двојно поголемо!

Шестта недела бременост – кој е тој месец од бременоста?

Запомнете, лекарите најчесто се орјентираат според неделите, а не според месеците од бременоста. Како почеток првата недела од бременоста, се зема првиот ден од циклусот, односно првиот ден од менструалниот циклус. Но, доколку се прашате во кој месец од бременоста се наоѓате, одговорот е: во вториот.

Шестта недела бременост – Симптоми

Бидејќи бременоста е сè уште рана, можеби сè уште не ги чувствувате симптомите. И додека некои трудници едвај се справуваат со мачнините, други не чувствуваат ништо слично. Вообичаени симптоми во шестата недела се:

  • Замор. Се чувствувате исцрпено, бидејќи вашето тело сè уште минува низ насилни хормонални промени. Најдобро е да се одморите што е можно повеќе. Доколку сте во можност, легнете си порано навечер, а пожелна е и попладневна дремка.
  • Гадење. Иако можеби се надевавте дека поради популарното име, мачнината ќе биде само утринска мачнина, мораме да ве разочараме. Гадење, како симптом на бременост, може да се појави во секое време од денот, а некои трудници се соочуваат со него речиси цело време во раната бременост. Обидете се да ја прилагодите вашата исхрана.
  • Болка во градите. Поради зголемениот проток на крв, градите можат да бидат болни. Верувале или не, подготовките за почеток на доењето почнуваат сега.
  • Често мокрење. Овој симптом е доста чест. Но, доколку покрај зголемената потреба чувствувате и пецкање или болка, задолжително посетете лекар. 
  • Дигестивни проблеми. Прогестеронот е одговорен и за проблемите со надуеност, варење и гасови. За да го направите овој симптом што е можно поподнослив, ви препорачуваме да пиете што е можно повеќе вода и да јадете многу храна што содржи влакна.
  • Промени во расположение. Покрај хормоните кои влијаат на многу брзата промена на расположението, тие придонесуваат и за секојдневно справување со замор, исцрпеност, запек, мачнина и други рани симптоми на бременоста.

Шестта недела бременост – како се чувствувате?

Шестата недела од бременоста навистина носи различни чувства. Може да бидете воодушевени и среќни, но и нервозни и исцрпени. Можеби ќе ве обземат различни размислувања за текот на бременоста пред вас. Сите чувства и мисли се вообичаени и нормални. Во ред е да се чувствувате точно онака како што се чувствувате, дури и ако тоа чувство се промени во следните пет минути.

Што се однесува до стомакот, освен што е малку надуен, тој сепак не изгледа особено различен во споредба со периодот кога не сте биле во бремени, освен што е малку поголем. Ако вашите панталони се малку тесни, време е да влезете во поудобни, растегливни комбинации на облека.

Шестта недела бременост – Ултразвук

Шестата недела од бременоста е период кога започнуваат многу клучни развојни чекори. Крвта веќе тече низ телото на бебето, со софистициран систем на крвни садови. Кога би го виделе вашето бебе сега, ќе ви се чини дека мавта со тупаници и стапала кои изгледаат како тркалезни раменици. Ембрионот наскоро ќе стане слатко бебе, бидејќи на лицето полека му се „појавуваат“ носот, очите, ушите, брадата и образите.

Сè уште е рано, но ако имате среќа, на ултразвучниот преглед можете да го слушнете и чукањето на срцето на бебето. Малото срце сега е веќе поделено на четири комори и чука со брзина од 100 до 160 отчукувања во минута. Ако не сте во можност да слушнете, бидете трпеливи уште малку. Веќе по осмата недела, шансите дека сензорот ќе открие отчукувања се многу поголеми.

Вашиот ембрион сè повеќе почнува да личи на бебе. Иако оваа мала заматеност со големина на грашок сè уште има опашка, таа расте многу брзо и ја менува својата форма.

Совети за шесттата недела од бременоста

Подгответе се за првиот пренатален преглед – Додека го чекате вашиот термин, потсетете се – запишете ги сите прашања што сакате да му ги поставите на лекарот, во врска со бременоста. Забележете ги вашите симптоми и какви промени забележувате во вашето тело. Сето ова може да биде корисно кога одите на преглед.

Бидете внимателни – Бебето се уште е во рана фаза на развој, па затоа треба да бидете внимателни. Намалете го внесот на кофеин, спијте доволно во текот на ноќта и одморете се што е можно повеќе во текот на денот. Избегнувајте изложување на хемиски испарувања и високи температури (на пр. сауни и турски бањи).

Не ја заборавајте здравата исхрана и хранливите материи – Фолатите се многу важни за процесите на синтеза на генетски материјал (ДНК) и правилен развој на фетусот. Недостатокот на фолати е фактор на ризик за развој на разни болести во бременоста – анемија, депресија, како и компликации и лоши исходи од бременоста. Препорачуваме активен фолат со активни форми на витамин Б12 – Pregnatol Active Folate + VitB12.

DHA омега-3 масните киселини се важни структурни компоненти на мозокот, нервните клетки и мрежницата на окото. Затоа се важни за правилен раст и развој на плодот, а особено на мозокот и видот на бебето. Препорачуваме Pregnatol DHA.

Одете во тоалет веднаш кога ќе почувствувате потреба – Бремените жени се многу склони кон развој на инфекции на уринарниот тракт. Одложувањето на одење во тоалет може дополнително да придонесе за ризик од нивно развивање. Затоа не го одложувајте одењето во тоалет и внесувајте доволно течности.

Потсетник за шесттата недела од бременоста

 

https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-symptoms-week-6#symptoms

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/6-weeks-pregnant

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-6.aspx

Последно од блогот

Алергија кај деца – се што треба да знаете

Ниту еден родител не сака да го види своето дете како страда, но важно е да се знае дека секое дете има потенцијал да развие алергии. Сепак, тие се почести кај децата чие семејство веќе има некој со алергија. Дознајте повеќе за алергиите кај децата.

Деветти месец бременост

Конечно последниот месец од бременоста! Долгиот пат е зад вас, уште само неколку недели и стигнувате до целта. Наградата што ве очекува таму е бесценета. Бидете подготвени, породувањето е се поблиску.

Осми месец бременост

Иако бебето долго се подготвува за големиот ден, до породувањето има уште многу време. Во осмиот месец почнува полека да се спушта кон карлицата, односно породилниот канал. Поради ова, ќе можете малку да дишете, односно подобро да дишете, бидејќи притисокот врз белите дробови ќе се намали. Дознајте што уште ве чека во осмиот месец.