Contact US

Втор месец бременост

И додека многу идни мајки откриваат дека се бремени во вториот месец, малиот фетус рапидно расте, совладувајќи ги важните развојни чекори. Дознајте што се случува во вториот месец од бременоста. 

Вториот месец од бременоста е периодот во кој вашето бебе ќе порасне од големина на ленено семе до големина на грав. 

Една од најважните развојни фази е формирањето на невралната туба. Од него ќе се развијат мозокот, 'рбетот и' рбетниот мозок, како и други важни делови од телото на бебето: коса, кожа… 

Многу важен витамин кога станува збор за развојот на невралната туба е Б9 (фолат, фолна киселина) Недостатокот на фолати е фактор на ризик за развој на дефекти на невралната туба кај фетусот. Затоа се препорачува дополнително внесување на фолати дури и во периодот на подготовка за бременост. Како би било нивото на овој витамин оптимално на самиот почеток од  бременоста, дополнителен внес се препорачува најмалку 4 недели пред зачнувањето. 

Дознајте повеќе за значењето на фолатите - Pregnatol Active Folate + Vit B12 

Втор месец бременост – Раст и развој на ембрионот

Веќе на почетокот на вториот месец од бременоста, срцето на бебето почнува да чука, со брзина од околу 100 до 160 отчукувања во минута! Сега се дели на четири комори и веќе почнува да пумпа крв. 

Бебето добива хранливи материи преку папочната врвца и примитивната плацента. Полека почнуваат да се развиваат органите и деловите од телото - белите дробови, црниот дроб, цревата, бубрезите, панкреасот, мозокот, хипофизата, мускулите, коските... Полека се гледаат и формациите од кои се формираат рацете и нозете на бебето. Сето ова е сега на почеток, а пред вас е период на значително подобрување на развојот. 

Од почетокот на вториот месец, кога плодот наликува на полноглавец кој има дури и опашка како продолжение на задниот дел, до крајот на овој месец почнува да наликува на вистинско бебе. 

Бебето почнува да произведува урина, која се излачува во плодовата вода. Како што се развиваат, цревата се поврзани со папочната врвца преку мрежа од крвни садови. На овој начин се формираше систем на пренос на кислород и хранливи материи од мајка на бебе, како и отфрлање на отпадните материи.. 

Симптоми на бременост

Најверојатно веќе се присутни некои од симптомите на бременост. Бидејќи не сите жени имаат иста бременост, симптомите нема да бидат сосема исти кај сите. Најчестите симптоми што можете да ги очекувате: 

 • Отсуство на менструација 
 • Имплантационо крварење 
 • Гадење и повраќање 
 • Чувствителност на мириси 
 • Аверзија кон одредена храна 
 • Желба за некоја храна 
 • Покачена температура 
 • Замор и исцрпеност 
 • Отечени и болни гради 
 • Надуеност и запек 
 • Често мокрење

Втор месец бременост – Како се чувствува трудницата?

Во вашето тело се случуваат хормонални промени. Сето ова може да влијае на честите промени во расположението, слабата енергија, мачнината... 

Почетокот на бременоста е често исцрпувачки за многу идни мајки. Како што вашето тело се навикнува на новата состојба, ќе се чувствувате подобро. 

Посета на гинеколог и потврдување на бременоста

По направениот домашен тест кој потврди дека сте бремени, време е да посетите гинеколог. Првиот преглед за време на бременоста обично се закажува помеѓу шестата и десеттата недела од бременоста. 

За време на прегледот, лекарот ќе сака да дознае информации за вашиот циклус, дали страдате или сте страдале од какви било гинеколошки или други болести, особено хронични и дали сте имале претходни бремености или спонтани абортуси... 

Можете исто така да очекувате да добиете инструкции за различни тестови на крв и урина. 

Проблеми со мачнина и повраќање

Гадење може да се појави како симптом на бременост самостојно или поврзано со повраќање. Често се јавува наутро, кога стомакот е празен, поради што многумина ја нарекуваат утринска мачнина. 

Иако е непријатно, мачнините, поради хормоналните промени, се доста чести во првиот триместар од бременоста. За среќа, обично целосно престанува откако трудницата ќе влезе во четвртиот месец од бременоста. 

Проблеми со констипација

Запекот е еден од најчестите симптоми на бременоста. Доколку и вие имате таков проблем, потрудете се да пиете повеќе течности, пред се вода. Исто така, се препорачува да ја збогатите вашата исхрана со храна која е богата со растителни влакна. Секако, корисна е и редовната умерена физичка активност. Одење може многу да помогне.   

Останете здрави и активни

Кога ќе дознаат дека се бремени, повеќето жени природно стануваат повнимателни и погрижливи кон себе, избирајќи здрав начин на живот. 

Покрај здравата исхрана богата со хранливи материи, избегнувајќи нездрава средина и токсични материи, важно е трудницата да остане активна и во форма. Ова ќе и помогне подобро да се носи со своето тело како што напредува бременоста, но и со породувањето. Вежбите дефинитивно треба да се прилагодат на вашата моментална состојба и не треба да бидат премногу напорни. 

Во овој период, одморот е исто така многу важен, па обидете се да си обезбедите доволно за себе. 

 

Дознајте повеќе за важноста на фолатите во бременоста.

Дознајте повеќе за важноста на DHA омега-3 масните киселини во бременост.

Последно од блогот

Вирус и трпение. Времето работи за нас. Како ги лекуваме и каде грешиме?

Што да правиме кога ќе се појави вирусна инфекција, а што да избегнуваме? На прес-конференцијата на фармацевтската компанија 4U pharma, одржана во хотелот Кристал, одговори и важни насоки дадоа еминентни експерти. Дознајте во текстот.