Contact US

Viranto Forte 4u red logo

  • Инфо
  • Состав
  • Примена
  • Сведоштво
  • Клинички студии
  • Чести прашања

Viranto Forte for you! е сируп наменет за употреба при настинки и грип. Содржи внимателно одбрани состојки од природно потекло, витамини и минерали: екстракт од плодот на ацерола, бозел и шипка, екстракт од корен од пеларгониум, цинк, бакар и витамин Д. Viranto Forte содржи и природен витамин Ц од плодовите на ацерола и шипка. Наменет е за деца постари од 3 години.

Се советува да се примени што е можно порано, при појава на првите симптоми на настинка или грип, по можност во рок од 2 часа од појавата на првите симптоми. Ви го препорачуваме сирупот Viranto Forte! Секогаш да го имате дома, за да можете веднаш да го примените при првите симптоми на настинка и грип!

Не брзајте да користите антибиотици! Почекајте и следете ги симптомите два до три дена, со правилна дијагноза и консултација со лекар.

Кашлицата често се јавува во првите денови на настинка или грип, заедно со други симптоми. Благодарение на оригиналната комбинација на состојки, употребата на Viranto Forte се препорачува за кашлица.

Пеларгниумот се препорачува во Велика Британија како прва линија за кашлица, врз основа на препораките дадени од официјалната национална институција - NICE (National Institute for Health and Care Excellence).

Благодарение на оригиналната комбинација на состојки и богатството од витамини и минерали, употребата на сирупот Viranto Forte се препорачува и за болки во грлото и воспаление на мукозната мембрана на горниот респираторен тракт.

Пеларгониумот (јужноафриканска мушкатла) е едно од клинички најтестираните лековити растенија, а неговите лековити својства се откриени на крајот на 19 век. Во тоа време, тој стана познат како „Стивенсов лек“, по Чарлс Хенри Стивенс, кој го откри неговиот ефект. Со текот на времето, беше откриено дека пеларгониумот содржи голем број активни супстанции: кумарин (умкалин), танини, проантоцијанидини, поедноставни фенолни соединенија, флавоноиди и катехини.

Црниот бозел е многу богат со разни корисни материи - минерали, флавоноиди, полифеноли и витамини. Најбогат е со витамин Ц, бета каротин, антоцијани, танини, аминокиселини...

Бозел

Бозел

Бозелот е добро позната лековита билка од античко време.

Сокот од плодод на бозел е исклучително богат со флавоноиди, како и витамин Ц и А, витамините од групата Б и селен.

Пеларгониум

Пеларгониум

Лековитиот Пеларгониум потекнува од Јужна Африка и на локален јазик значи "добар за белите дробови"

Цинк

Цинк

Минерал кој е исклучително важен за нормално функционирање на имунолошкиот систем и заштита на клетките од оксидативен стрес.

Ацерола

Ацерола

Ацеролата содржи исклучително висока концентрација на витамин Ц, а потоа и витамин А, витамини од групата Б, каротеноиди и бифлавоноиди.

Шипка

Шипка

Содржи екстракт од плодот на шипка, кој е природен извор на витамин Ц со исклучително висока концентрација.

Viranto forte for you! сирупот треба да се примени што поскоро

Viranto forte for you! сирупот треба да се примени што поскоро

Во првите 2 часа по појавата на првите симптоми на настинка и грип.

Деца од 1 до 3 години

Деца од 1 до 3 години

2 пати дневно, најдобро наутро и навечер, по 5 ml сируп.

Деца постари од 12 години и возрасни

Деца постари од 12 години и возрасни

2 пати дневно, најдобро наутро и навечер, по 7,5 ml сируп.

По првото отварање на шишенцето, производот може да се користи во тек на 1 месец доколку се чува во ладилник.

По првото отварање на шишенцето, производот може да се користи во тек на 1 месец доколку се чува во ладилник.

Милица М. 

Само да го пофалиме сирупот Viranto forte for you! Ќерка ми беше буквално болна на 15 дена од август до ноември, постојано на антибиотици. Од ноември 2 пати пиеше Viranto forte for you! и со тоа спречивме повеќекратна употреба на антибиотици. Веќе двапати избегнувавме антибиотици. 

Милица М. 
Милена Г. 

Viranto forte for you! е спас за ќерка ми која оди во градинка и секоја настинка ја лечиме без антибиотици. 

Милена Г. 
Билјана К. 

Секоја препорака. Мислевме дека никогаш нема да го најдеме вистинското решение за постојани болки во грлото и настинки и еве го - Viranto forte for you! ги реши сите проблеми. Ви благодарам! 

Билјана К. 
Viranto Forte for you! - Klinicke studije

Детството е период на раст и созревање на мозокот. Омега-3 масната киселина со долг ланец, докосахексаеноична киселина (DHA), е главен мозочен липид признат како суштински за нормална функција на мозокот. Кај доенчињата, DHA е важен за оптимален визуелен и когнитивен развој. Вообичаениот внес на DHA кај малите деца и децата е низок, а некои студии покажуваат подобрувања во когницијата и однесувањето како резултат на дополнување со полинезаситени масни киселини, вклучително и DHA. Студиите за мозочната активност ги објавија придобивките од дополнувањето на DHA, а повеќе од половина од студиите пријавија корисна улога на DHA или омега-3 масните киселини со долг синџир во барем една област на когниција или однесување. Студиите, исто така, сугерираат важна улога на DHA во училишната активност. 

Viranto Forte for you! - Klinicke studije

Viranto forte for you! е граничен производ кој содржи цинк, витамин Д, бакар, витамин Ц од овошје ацерола и овошје од шипка, кои дополнително делуваат на зајакнување на имунитетот и зголемување на одбранбените способности на организмот. 

Ви препорачуваме да го користите Viranto forte for you! за целото времетраење на симптомите на настинка или грип. Шишето содржи 100 ml, што е доволно за 10 дена примена, колку што обично траат симптомите на настинка и грип. 

Производот не е наменет за деца под 1 година.  

Не е неопходно да се користи сирупот Viranto forte for you! повеќе од 10 дена бидејќи настинките и грипот завршуваат во овој период. Ако симптомите на вашето дете продолжат, треба да се јавите кај вашиот педијатар. 

Да, може да се користи истовремено со антибиотик. 

Количината цинк во препорачана дневна доза во сирупот Viranto forte for you! (10ml сируп) изнесува 5,5mg. 

Потребно е внимание при употреба на производот кај лица кои имаат дијабетес заради високата содржина на шеќер, како и кај лица кои имаат вродена или стекната склоност кон крварења. Употребувајте го производот под медицински надзор. 

Доколку детето има чести инфекции по завршувањето на примената на сирупот Viranto forte for you!, се препорачува зајакнување на имунитетот. Доколку и покрај тоа се појават симптоми на настинка и грип, посоветувајте се со важиот лекар за да  можете ја да повторите примената на Viranto forte for you! во истиот месец.