Vakcinacija protiv Covid-a 19 bezbjedna za trudnice
"Vakcinacija protiv Kovida 19 je bezbjedna za trudnice", saopštio je Britanski komitet za vakcinaciju i imunizaciju i zvanično dao preporuku budućim mamama za vakcinaciju protiv Kovida 19.
"Vakcinacija protiv Kovida 19 je bezbjedna za trudnice", saopštio je Britanski komitet za vakcinaciju i imunizaciju i zvanično dao preporuku budućim mamama za vakcinaciju protiv Kovida 19.
Dugo čekani trenutak je stigao. Beba je rođena! Najdragocjenije biće je napokon u vašim rukama. Normalno je da želite da mu pružite najbolji mogući start za odrastanje. Za početak mu pružate neizmjernu ljubav. Ali ne zaboravimo i sve drugo što je važno. Saznajte sve o pravilnoj suplementaciji novorođenčeta.
Možda to niste očekivali, ali glavobolja u trudnoći je sasvim uobičajena. Saznajte zašto se ona javlja i kako je možete spriječiti.
Folna kiselina pripada grupi vitamina B kompleksa, poznatih i po nazivu folati. Saznajte zašto je ona važna u periodu kada pokušavate da zatrudnite.
Koji su to vitamini za trudnice koje nikako ne bi trebalo zaboraviti tokom trudnoće? Saznajte šta je sve neophodno budućoj mami i bebi.
Period plodnih dana je period kada je žena plodna, odnosno kada postoje izgledi da ostane u drugom stanju. Saznajte kako se računaju i koliko dana mjesečno taj period traje.
Pitate se da niste možda trudni? Niste sigurni u znake koje vam tijelo šalje? Saznajte koji su to prvi znaci trudnoće.
Jutarnja mučnina, izostanak menstruacije, umor, osjetljivost na mirise - sve su to rani simptomi trudnoće. Saznajte kada se simptomi trudnoće javljaju i šta možete očekivati.
Veoma jednostavan i pouzdan način da utvrdite da li ste trudni jeste test za trudnoću koji možete kupiti u apoteci. Saznajte kako se on koristi i kako se još možete testirati.
Trudnoća poslije 40. godine je postala rastući trend. I dok se ženama i dalje najčešće savjetuje da rađaju do 35. godine, statistički podaci sve više potvrđuju suprotno.
Kako bi trudnice i dojilje unosile dovoljnu količinu DHA savjetuje se da svoju ishranu obogate ribom i morskim plodovima. Najbolji izvori su haringa, skuša, losos, sardine, tuna, inćuni, lignje, brancin… Pritom, one bi trebalo da paze da ne unose ribu koja bi u sebi mogla da sadrži veliku količinu žive.
Folati se nalaze u brojnim namirnicama - zelenom lisnatom povrću, klicama, voću, pivskom kvascu i životinjskim proizvodima kao što su mlijeko i mliječni proizvodi, žumance i jetra.
Ukoliko niste u drugom stanju i nemate nikakvih zdravstvenih problema, menstrualni ciklus traje obično oko 30 dana. Saznajte zašto može doći do kašnjenja menstruacije.
Zašto dolazi do krvarenja u trudnoći? Da li je to opasno po bebu? Saznajte šta su uzroci krvarenja u trudnoći i da li ima razloga za strah.
Pregledi u trudnoći se u prosjeku zakazuju na svakih 4-8 nedjelja. Također, važno je da uradite sve neophodne analize u trudnoći. Saznajte u kojem periodu trudnoće je važno da se javite svom ginekologu.
Šta beba jede dok je u stomaku? Kako se hrani? Koje hranljive materije su veoma važne? Saznajte u našem tekstu.
Spontani pobačaj je teško podnijeti i potrebno je snage i vremena kako bi se neko od njega oporavio. Osim što se tijelo mora fizički oporaviti, neophodno je da ono i emocionalno zacijeli. Saznajte više.
Takozvani hormon trudnoće, Beta HCG počinje da proizvodi placenta kada dođe do implantacije jajne ćelije u sluzokožu materice. Saznajte kako pomoću njega možete otkriti da li ste trudni.
Kada je trudnoća došla do kraja, postoji samo jedan cilj - “izbacite” bebu napolje. Ponekad izbor može biti ličan, a ponekad je način porođaja rezultat medicinske potrebe. Saznajte važne činjenice o prirodnom porođaju i o carskom rezu i kada se preporučuje jedan, a kada drugi način porođaja.
Znaci i simptomi rane trudnoće nistu uvijek isti kod svih žena. Dok će neke žene osjetiti promjene u svom tijelu veoma brzo, druge neće imati ni jedan simptom. Zbog toga se često postavlja pitanje: Da li sam trudna?