Možda to niste očekivali, ali glavobolja u trudnoći je sasvim uobičajena. Saznajte zašto se ona javlja i kako je možete spriječiti.
Trudnoća ponekad može biti prava glavobolja - bukvalno! Šalu na stranu, glavobolja se može javiti već od samog početka trudnoće.
Iako se tokom trudnoće ne preporučuju baš svi lijekovi protiv bolova, to ne znači da glavobolju treba da ignorišete. Naročito ukoliko je ona toliko intenzivna da ometa vaš san ili vam narušava apetit. Saznajte koji su razlozi za glavobolju u trudnoći i kako da je ublažite.
Različiti tipovi glavobolje
Glavobolja u trudnoći je ista ona koja se može iz različitih razloga javiti i kada niste u drugom stanju. Pred vama je lista nekih najčešćih tipova:
- Tenziona glavobolja - Ukoliko ste pod stresom, gladni ste i osjećate zategnutost u predjelu vrata, ramena i počinje da vas boli glava, moguće je da imate tenzionu glavobolju. To je jedan od najčešćih tipova glavobolje.
- Migrena - Kada je u pitanju migrena, govorimo o umjerenim do jakim bolovima koji traju nekoliko sati, a u nekim slučajevima i nekoliko dana. Migrena još može izazvati i mučninu, zamućen vid, bljeskanje pred očima, utrnulost.
- Sinusna glavobolja - Pritisak u predjelu očiju, obraza i čela, začepljen nos - sve su to simptomi sinusne glavobolje. Obično se javlja zbog infekcije sinusa, ali može biti udružena i sa migrenom. U oba slučaja bol može postati intenzivniji kada se nagnete naprijed ili kada legnete.
- Klaster glavobolja - Ovu glavobolju karakteriše uporan bol koji se javlja iznenada i brzo postaje sve intenzivniji. Obično je lokalizovan na predio oko jednog oka ili jedne strane glave. Klaster glavobolje se češće javlja kod muškaraca nego kod žena.
- Hronična glavobolja - Ukoliko vas veoma često boli glava, više od 15 dana svakog mjeseca, ona se može smatrati hroničnom.
Simptomi glavobolje u trudnoći
Ukoliko ste imali migrenu ili bilo koji drugi tip glavobolje prije trudnoće, vjerovatno znate da prepoznate taj osjećaj. Ipak, nije loša ideja da budete na oprezu i uočite na vrijeme glavobolju u trudnoći. Simptomi glavobolje u trudnoći:
- osjećaj tupog bola
- povremen pulsirajući bol sa jedne ili obje strane glave
Ako patite od migrene, simptomi se tokom trudnoće mogu pogoršati, pa možete iskusiti:
- mnogo intenzivnije bolove
- snažne udarne bolove
- mučninu
- povraćanje
Neke žene koje muči migrena mogu osjetiti i svjetlosne i/ili zvučne senzacije i pogoršanje bolova pri promjeni položaja tijela.
Šta izaziva glavobolju u trudnoći?
Glavni krivci za pojavu glavobolje u trudnoći jesu trudnički hormoni. Ipak, tu su i drugi uzroci koji se javljaju tokom različitih perioda trudnoće. Neki uobičajeni uzroci su:
- Hormoni: Glavobolja je često jedan od ranih simptoma trudnoće i javlja se zbog porasta nivoa hormona i uvećanja količine krvi u krvotoku;
- Određena hrana: Neke namirnice, poput sira, čokolade, mliječnih proizvoda i mesnih prerađevina mogu izazvati glavobolju u bilo kojem trimestru trudnoće. Također, previše napitaka sa kofeinom može uticati na pojavu glavobolje u trudnoći.
- Začepljeni sinusi: Ukoliko imate probleme sa sinusima ili alergijskim rinitisom, glavobolja se obično javlja udruženo sa drugim simptomima.
- Dehidracija: Uz dehidraciju koju prati mučnina i povraćanje često se javlja i glavobolja.
- Visok krvni pritisak: Nakon 20. nedjelje trudnoće, teške glavobolje mogu biti povezane sa visokim krvnim pritiskom.
Ostali uzroci glavobolje u trudnoći:
- Umor
- Napetost
- Naprezanje očiju
- Glad
- Pad šećera u krvi
- Fizički ili emotivni stres.
- Najbolji tretman za glavobolju u trudnoći
Tokom trudnoće se ne preporučuje primjena svih medikamenata koji su vam inače na raspolaganju. Ukoliko želite da zaustavite glavobolju na prirodni način, evo prijedloga:
- Za tenzionu glavobolju i migrene: Nekoliko minuta ležite u mraku, u tihoj i mirnoj prostoriji. Ukoliko ste na poslu, zatvorite oči i podignite stopala. Dok odmarate možete staviti i hladnu oblogu na vrat.
- Za sinusnu glavobolju: Začepljen nos je česta pojava tokom trudnoće. Koristite inhalator sa isparenjima eteričnih ulja, poput nane, lavande i eukaliptusa, kako biste odčepili nos i olakšali sebi disanje. U prostoriji u kojoj boravite obavezno koristite ovlaživač vazduha, naročito tokom zimskih mjeseci. Primjenjujte naizmjenično tople i hladne komprese na mjestu bola, tokom 10 minuta, četiri puta dnevno. Unosite dovoljno tečnosti.
- Duboko disanje i meditacija su još dvije prirodne metode za ublažavanje glavobolje u trudnoći.
- Za sve glavobolje: Provjerite sa svojim ginekologom koje lijekove i biljne čajeve smijete upotrebljavati za glavobolju u trudnoći.
Kako spriječiti glavobolju u trudnoći?
I dok u mnogim slučajevima ne možete izbjeći glavobolju, nekoliko jednostavnih koraka može doprinijeti da se ona ne javi. Pročitajte savjete:
- Jedite redovno. Preskakanje obroka može izazvati pad šećera u krvi, što dalje izaziva glavobolju. Ukoliko niste u prilici da pojedete obrok u određeno vrijeme, potrudite da kod sebe uvijek imate neku zdravu užinu: krekere od cijelog zrna žitarica, voćku ili orašaste plodove.
- Dobar san. Dovoljno sna i odmora su naročito važni u prvom trimestru trudnoće.
- Dnevnik ishrane. Kao što smo već rekli, neke namirnice mogu biti okidač za pojavu glavobolje u trudnoći. Zbog toga je najbolje da zapisujete šta sve pojedete tokom dana kako biste znali šta vam ne prija. Tako ćete lako odstraniti glavnog krivca.
- Oprezno sa kofeinom. Ukoliko odlučite da naglo prestanete sa unosom kofeina to može izazavati glavobolju. Male količine kofeina, pola do jedne šolje dnevno mogu biti prava mjera tokom trudnoće.
- Udahnite vazduh. Izbjegavajte boravak u zagušljivim i pregrijanim prostorijama. Oblačite se slojevito. Izađite na svjež vazduh nekoliko puta dnevno.
- Promijenite osvjetljenje. Fluorescentno osvjetljenje i rad u prostorijama bez prozora može izazvati glavobolju.
- Mir i tišina. Osim što vas uznemirava, buka može izazvati i glavobolju, naročito ukoliko ste osjetljivi na jake zvuke.
- Obratite pažnju na držanje tijela. Šta god da radite, izbegavajte da duži period vremena provodite savijeni ili nagnuti naprijed.
- Opustite se. Kako biste kontrolisali stres i pojavu glavobolje, preporučujemo da primijenite neku od provjerenih tehnika: jogu, meditaciju, dužu šetnju, masažu, akupunkturu…
- Ne zaboravite sve hranljive nutritijente.
Kada treba da idete doktoru?
Mnoge žene koje prije trudnoće nisu imale česte glavobolje, tokom trudnoće ih mogu imati. Većina glavobolja tokom trudnoće je “primarna” što znači da ne treba da budete zabrinuti, njen uzrok nije bolest ili drugo zdravstveno stanje.
Ali ukoliko se glavobolja u trudnoći traje duže od nekoliko sati, a imate i druge simptome, preporučujemo da se javite svom doktoru. Također, ukoliko sumnjate da je vaša glavobolja posljedica visokog pritiska i eventualne preeklampsije, odmah to saopštite svom ginekologu.
Glavobolja u trudnoći će ponekad crpiti vaše strpljenje, ali jednom kada otkrijete šta je okidač za njenu pojavu, lako ćete je kontrolisati.
Saznajte sve o važnim hranljivim materijama za zdravlje trudnice i bebe!
Pregnatol Active Folate + Vit B12
Pregnatol DHA
Pregnatol Multi + Active Folate
Izvori:
https://www.whattoexpect.com/pregnancy/symptoms-and-solutions/headaches-during-pregnancy.aspx
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=headaches-in-early-pregnancy-134-3
https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/headaches/