Contact US

21. недела од бременоста

Малите раце и нозе се толку силни што веќе почнувате да чувствувате како вашето бебе ве клоца и удира. Првото искуство на движењата на бебето е многу возбудливо за сите трудници. Самата помисла на бебе кое се истегнува и се протегнува, клечи и витка, дава енергија и поинаква перспектива на периодот што доаѓа по породувањето. Ајде да видиме што има ново во 21-та недела од бременоста! 

Дали се чувствувате малку полетно? Ако вашиот одговор е да, има повеќе причини за тоа. Во овој период од бременоста може да почувствувате излив на енергија, а со тоа и поголема волја за различни активности. Освен тоа, можеби неодамна сте почувствувале „пеперутки во стомакот“, односно движењата на бебето. На почетокот трудниците најчесто ги опишуваат како некакво треперење, а многумина го користат и самиот термин „пеперутки во стомакот“. 

Досега веројатно сте се здебелиле околу 7 килограми, повеќе или помалку. Не заборавајте дека тежината не треба да ви биде главна грижа, туку да се стремите да јадете здрава и урамнотежена исхрана, внимавајќи да ги добиете сите важни хранливи материи

Не заборавајте да ги надополнувате потребните хранливи материи преку одбрани, висококвалитетни додатоци во исхраната. Препорачуваме:

Pregnatol Multi + Active Folate 

Внимателно избрани и прилагодени на зголемените потреби за време на бременост и доење, 20 хранливи материи во една дневна доза. 

Pregnatol Active Folate + Vit B12 

Наменет е за жени кои се подготвуваат и сакаат да останат бремени, како и бремени жени. Се препорачува примена најмалку 4 недели пред планираната бременост и во првите три месеци од бременоста. Pregnatol Active Folate + Vit B12 содржи фолат и витамин Б12 во природни облици.  

Pregnatol DHA 

Се користи за дополнување на DHA омега-3 масните киселини, важни за здрав развој на мозокот и видот на бебето. Pregnatol DHA содржи природно масло од микроалги со DHA (докосахексаеноична омега-3 масна киселина). 

Колку е големо бебето во 21. Недела од бременоста? 

Измерено од глава до пети, вашето бебе сега е долго околу 18 cm и тежи околу 390 g. Можеме да го споредиме со големина на банана.  

Кој е тоа месец од бременоста? 

Сега, во 21-та недела од бременоста, вие сте во петтиот месец. Не заборавајте дека лекарите ја следат бременоста во однос на недели и денови, а не месеци. Сега сте веќе во втората половина од бременоста. 

Како напредува бебето? 

Дигестивниот систем на бебето се подготвува за работата што ќе ја врши секој ден кога ќе се роди. Цревата на бебето сега произведува мекониум, супстанца која има боја и изглед на катран, а се состои од остатоци од цревни клетки, слуз, жолчни киселини и соли, лануго влакна. Мекониумот ќе се смести во цревата на бебето, а тоа ќе го исфрли, како прва столица, во првите часови и денови по раѓањето. 

Веројатно овие денови не размислувате за внуци, но интересно е што се формира и репродуктивниот систем на вашето бебе. Во 21-та недела од бременоста, вашето девојче веќе оформило целосен број на јајце клетки - околу 6 милиони! Ако носите момче, неговите тестиси сè уште се во абдоменот, но тие полека ќе почнат да се спуштаат во наредните недели додека скротумот ќе го заврши својот развој. 

Симптоми во 21. Недела од бременоста 

Вообичаените симптоми на 21-та недела од бременоста донекаде потсетуваат на симптомите од третиот триместар, па еве ви шанса да се запознаете со нив. 

  • Киселини и варење. Избегнувајте зачинета, мрсна, топла и кисела храна за да ги контролирате киселините и варењето. Водењето дневник за храна може да ви помогне да препознаете која храна ви пречи. 
  • Брекстон Хикс контракции. Таканаречените лажни контракции, помагаат на матката да вежба за породување. Ако понекогаш чувствувате стегање на матката, тоа може да биде контракција на Брекстон Хикс. Во 21 недела, се вообичаени и се е во ред доколку престанат во моментот кога ја менувате положбата на телото. Кажете му на вашиот гинеколог ако чувствувате болка и ако контракциите не престануваат. 
  • Истекување на млеко од градите. Млечните канали ќе бидат целосно развиени на крајот од овој триместар. Ако овој развој е ран за вас, може да го почувствувате и споменатиот симптом. 
  • Сува и чувствителна кожа. Вашата кожа се протега додека вашето бебе расте. Поради ова, станува сува и чувствителна. За да го намалите чешањето, редовно користете лосион или масло после капење или туширање. Доколку се појави некаков осип на кожата, информирајте го вашиот гинеколог. 
  • Стрии. Како што се растегнува кожата, таа станува потенка. Затоа може да се појават стрии. Некои жени се повеќе склони кон стрии од другите. Редовно третирајте ја кожата со креми и лосиони погодни за трудници за одржување на еластичноста на кожата. 

Совети за мајки 

И како што напредува бременоста, сепак најважно е да се грижите за себе. Не заборавајте неколку основни совети: 

Пијте вода. Верувале или не, водата помага да се ублажат повеќето симптоми на бременост. Исто така, помага да се смират контракциите на Брекстон Хикс. 

Движете се. Вежбањето може да се чувствува како сериозно несакана активност во моментов, но може да го намали отокот на вашите стапала и да ја подобри циркулацијата. Секако, изберете активност која е дозволена за состојбата во која се наоѓате. Идеални опции се пешачење, пливање и пренатална јога. 

Потсетник за 21. Недела од бременоста 

 

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/21-weeks-pregnant

https://www.nhs.uk/start4life/pregnancy/week-by-week/2nd-trimester/week-21/#anchor-tabs

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/pregnancy-at-week-21

Последно од блогот

Алергија кај деца – се што треба да знаете

Ниту еден родител не сака да го види своето дете како страда, но важно е да се знае дека секое дете има потенцијал да развие алергии. Сепак, тие се почести кај децата чие семејство веќе има некој со алергија. Дознајте повеќе за алергиите кај децата.

Деветти месец бременост

Конечно последниот месец од бременоста! Долгиот пат е зад вас, уште само неколку недели и стигнувате до целта. Наградата што ве очекува таму е бесценета. Бидете подготвени, породувањето е се поблиску.

Осми месец бременост

Иако бебето долго се подготвува за големиот ден, до породувањето има уште многу време. Во осмиот месец почнува полека да се спушта кон карлицата, односно породилниот канал. Поради ова, ќе можете малку да дишете, односно подобро да дишете, бидејќи притисокот врз белите дробови ќе се намали. Дознајте што уште ве чека во осмиот месец.