Contact US

Петти месец бременост

Што прави бебето во стомакот? Верувај ми, тоа сега може многу - ика, голта плодова вода, зева, клоца, удира, пробува различни потези и прави кругови. Вистински мал забавувач!

Во петтиот месец од бременоста, бебето ќе порасне околу 4 см во должина, а ќе се здебели речиси 300 грама. Бебето на крајот на овој месец ќе биде долго околу 19 сантиметри и ќе тежи околу 460 грама. 

Петтиот месец трае од 18. до 22. недела од бременоста.

На кого личи бебето?

Главата и лицето на бебето сега се обликуваат. Дојде време кога се формираат цртите на лицето на бебето, па на крајот на месецот можевте да видите како изгледа на стручен ултразвучен преглед. Возбудливо, нели?

Фините, нежни влакна наречени лануго продолжуваат да растат и се згуснуваат на кожата, а по раѓањето на бебето ќе опаѓаат. Исто така, на површината на кожата на бебето почнува да се формира заштитна обвивка наречена сирест себум (vernix caseosa). Неговата улога е да ја заштити кожата на бебето за време на престојот во водена средина, бидејќи формира бариера помеѓу кожата на бебето и плодовата вода. 

Во овој период, дигестивниот систем на бебето почнува да работи. Неговите црева произведуваат мекониум, супстанца која се состои од остатоци од цревни клетки, жолчни киселини и соли, слуз, лануго влакна и има боја и изглед на катран. Мекониумот се депонира во цревата на бебето до крајот на бременоста. Бебето ќе го исфрли во првите часови и денови по раѓањето, како прва столица. 

Бебето слуша и бебето реагира

Сетилата интензивно се развиваат, па бебето почнува да чувствува и реагира на дразби од околината, како што е силен надворешен звук или притисок врз стомакот на мајката. Во текот на овие денови, тоа ќе почне да ја вкусува плодовата вода, за да може да почне да се запознава со вкусовите на храната што ја јаде мама. Исто така, циклусите на будење и спиење веќе почнуваат да се формираат.

Симптоми во петиот месец од бременоста

И како што бременоста напредува, можете трајно да се збогувате со некои симптоми. Но затоа се појавуваат нови. 

Надуеност и лошо варење - Бебето расте, па со своето тело почнува да ги притиска и турка органите на системот за варење. Затоа работат во тешки услови. За да ја олесните непријатноста, се препорачува да избегнувате зачинета, масна, топла и кисела храна..

Отечени стопала и / или дланки - Доколку не е особено изразен, овој симптом не треба да ве загрижува, иако знаеме дека е непријатен. Ако забележите значителен оток, контактирајте го вашиот гинеколог. 

Проширени вени - Подигнете ги нозете секогаш кога можете, вежбајте, избегнувајте тесни чевли и облека, почесто менувајте ја седечката положба. Сето ова ќе ви помогне да го ублажите овој симптом. 

Вагинален секрет - Зголеменото лачење е предизвикано од зголеменото ниво на хормони. Може да очекувате дека овој симптом ќе ве придружува до крајот на бременоста. Доколку забележите промена на бојата, или чуден мирис на секрет, задолжително известете го вашиот гинеколог.  

Брекстон Хикс контракции - Овие контракции не се реални, туку лажни и и помагаат на матката да вежба за породување. Ако почувствувате стегање на матката, веројатно се работи за контракција на Брекстон Хикс. Овие контракции се сосема нормални кон крајот на петтиот месец. Тие престануваат во моментот кога ќе ја промените положбата на телото. Доколку чувствувате болка заедно со затегнување, а контракциите не престануваат, обратете се кај вашиот лекар. 

Од останатите симптоми на бременост кои се јавуваат во петтиот месец, можете да очекувате:

 • Болка во грбот
 • Грчеви во нозете
 • Несоница
 • Крварење од носот
 • Болки во стомакот
 • Вртоглавица и несвестица
 • Болка во колковите
 • Зголемување на енергијата
 • Скратен здив
 • Истекување на млеко од градите
 • Сува и чувствителна кожа
 • Стрии.

Прегледи во петтиот месец од бременоста

Доколку се планира, амниоцентезата обично се прави помеѓу 16-та и 20-тата недела. Овој дијагностички метод вклучува земање амнионска течност за биохемиски и цитогенетски тестови. Се изведува кај некои трудници кои имаат бременост со висок ризик, или ако резултатите од претходните тестови укажуваат на потреба од тоа.  

Таканаречениот експертски ултразвук е можност да го дознаете полот на вашето бебе. Секако, ако не сте направиле пренатален тест, тоа веќе одамна го знаете. Овој ултразвучен преглед е многу возбудлив за многу идни родители, бидејќи имаат можност многу „одблиску“ да го видат своето бебе, односно да откријат како тоа изгледа. Прегледот опфаќа детален преглед на анатомијата на плодот, како и на функцијата на органите - срцето, мозокот, бубрезите, половите органи, 'рбетот, лицето и целата глава… 

Бирајте супер здраво за вас и вашето бебе

Здравата исхрана на прво место, како и сè друго што подразбира здрав начин на живот, е многу важно за време на бременоста. Не само за здрав раст и развој на бебето, туку и за здравјето на мајката.

Некои намирници се одличен избор, а освен што се здрави, се и многу вкусни. Нивната хранлива вредност обезбедува внесување на голем број хранливи материи. Некои од нив се: зелен лиснат зеленчук, јаткасти плодови, јајца, лосос, јогурт и овесна каша…

Препорачуваме избрани, висококвалитетни додатоци во исхраната за надополнување на хранливите материи: 

Pregnatol Multi + Active Folate 

Внимателно избрани и прилагодени на зголемените потреби за време на бременост и доење, 20 хранливи материи во една дневна доза. 

Pregnatol DHA 

Се користи за дополнување на DHA омега-3 масните киселини, важни за здрав развој на мозокот и видот на бебето. Pregnatol DHA содржи природно масло од микроалги со DHA (докосахексаеноична омега-3 масна киселина).  

Совет за петтиот месец од бременоста

Дали сте слушнале за babymoon? 

Babymoon е популарно име за патување што идните родители го прават пред да се роди бебето. Се смета дека вториот триместар е најповолен период за патување во бременоста. Значи, петтиот месец од бременоста би можел да биде идеален избор.

Патувањето е можност да ја прославите бременоста, но и повторно да се поврзете со партнерот во очекување на проширување на семејството. Ново мало суштество ќе го окупира целото ваше внимание за еден месец, па тоа е можност да се посветите еден на друг. Покрај сето тоа, одморот и релаксацијата ја радуваат секоја трудница, особено по предизвиците на првиот триместар од бременоста, кој е зад вас.

Последно од блогот

Алергија кај деца – се што треба да знаете

Ниту еден родител не сака да го види своето дете како страда, но важно е да се знае дека секое дете има потенцијал да развие алергии. Сепак, тие се почести кај децата чие семејство веќе има некој со алергија. Дознајте повеќе за алергиите кај децата.

Деветти месец бременост

Конечно последниот месец од бременоста! Долгиот пат е зад вас, уште само неколку недели и стигнувате до целта. Наградата што ве очекува таму е бесценета. Бидете подготвени, породувањето е се поблиску.

Осми месец бременост

Иако бебето долго се подготвува за големиот ден, до породувањето има уште многу време. Во осмиот месец почнува полека да се спушта кон карлицата, односно породилниот канал. Поради ова, ќе можете малку да дишете, односно подобро да дишете, бидејќи притисокот врз белите дробови ќе се намали. Дознајте што уште ве чека во осмиот месец.