Contact US

Трети месец бременост

Третиот месец од бременоста е последниот месец од првиот триместар. За само малку ќе почнат да се смируваат хормоните кои предизвикуваат бурни симптоми на почетокот на бременоста. Претпоставуваме дека ова ве прави особено среќни кога размислувате за гадењето. Издржете уште овој месец!

Во текот на овој месец, бебето ќе помине од ембрионски во фетален стадиум. Покрај тоа, тоа ќе порасне од големина на цреша до големина на лимон. Гледано во сантиметри, на крајот од третиот месец ќе биде долго околу 8 см и тежко околу 28 грама. Што се однесува до телото, тоа е сè уште непропорционално, така што главата претставува околу ⅓ од големината на целото тело..

Третиот месец трае од ​​9. до 13. недела.

Хормоните “лудуваат”

На самиот почеток на третиот месец, нивото на hCG хормонот е највисоко во бременоста и го достигнува својот врв, циркулирајќи низ крвотокот. Поради тоа симптомите на бременост се многу изразени на почетокот на третиот месец, и полека ќе се ублажуваат како ќе се приближува нивниот крај.

Тогаш конечно ќе можете да здивнете и да се одморите од сите симптоми кои ве мачат. Поради ова, многу идни мајки ја објавуваат радосната вест за својата бременост дури откако ќе влезат во четвртиот месец. 

Симптоми на бременост во третиот месец

Околу 80% од трудниците имаат утрински мачнини. Иако е најизразена наутро, поради што се нарекува утринска, може да се појави во текот на целиот ден. На самиот почеток на третиот месец е најприсутна, додека пак со секоја недела ќе биде се помала.

Хормоните “лудуваат”, мачнината го достигнува својот максимум, уморни сте и поспани, тешко ги контролирате емоциите. Промените на расположението се многу изразени на крајот од првиот триместар.

Не дозволувајте честото мокрење да ве спречи да пиете доволно вода. Протокот на крв во карлицата се зголемува, матката се зголемува, овој симптом е неизбежен.

Останати симптоми кои можете да ги очекувате во третиот месец:

  • Замор
  • Затнат нос
  • Главоболка
  • Болка во пределот на кружните лигаменти на абдоменот
  • Зголемување на градите
  • Зголемен вагинален секрет
  • Видливи вени
  • Подуеност и гасови
  • Грчеви во мускулите на нозете
  • Вртоглавица.

Ембрион, фетус или минијатурно бебе

Почетокот на третиот месец го претставува последниот дел од ембрионската фаза на развој, по што вашето мало чудо станува фетус. Во овој период од бременоста ќе почне да личи на минијатура на вистинско бебе. Верувале или не, дури и млечните заби почнуваат да се развиваат. Вистина, која долго ќе остане „заробена“ во вилицата, чекајќи неколку месеци по раѓањето за да ѕирне.

Прстите на рацете и нозете, ушите и ноздрите на бебето се веќе развиени. Рацете се свиткани во лактите, што му помага на бебето да прави движења кои имаат влијание врз развојот на мускулите. За сето тоа придонесуваат веќе функционалните зглобови на рацете и 'рскавиците кои се формираат.

Поради сето ова, важно е да не се занемаруваат витамините и минералите кои се препорачуваат за време на бременоста. Фолатот и витаминот Б12 се многу важни бидејќи играат улога во клеточната делба и придонесуваат за нормална психолошка функција, нормален метаболизам на хомоцистеин, намалување на замор и исцрпеност и нормална функција на имунолошкиот систем. Ниските нивоа на фолати кај мајката се фактор на ризик за дефекти на невралната туба кај фетусот. Наша препорака е активен фолат со активни форми на витамин Б12 – Pregnatol Active Folate + Vit B12

Бебешкиот мозок се развива со голема брзина

И додека органите и деловите од телото се формирале за време на ембрионската фаза, во феталната фаза тие растат и продолжуваат да се движат од една развојна фаза во друга. На бебето почнуваат да му растат влакна, но и нокти. Што се однесува до вештините, тоа сега може да голта и да прави потези кои наликуваат на удари.

Мозокот на бебето се развива со голема брзина. Препорачуваме дополнување со DHA омега-3 масни киселини, како структурна компонента на мозокот. Развојот на мозокот во најраниот период влијае на развојот на сите ментални и когнитивни функции. Pregnatol DHA содржи природно масло од микроалги со DHA (докосахексаеноична омега-3 масна киселина) и се користи за дополнување на DHA омега-3 масни киселини кај бремени жени и доилки. 

Се развиваат и рефлексите на бебето. Тоа можете да го видите на ултразвучен преглед. Ако за време на тоа го пикнете прстот во стомакот, најверојатно ќе забележите дека бебето почнува да се движи. 

На крајот на третиот месец од бременоста, фетусот речиси целосно ги развил сите системи на органи и делови од телото. Секој момент, час и ден тие растат и созреваат, а вашето бебе напредува се повеќе и повеќе. 

Двоен тест

Веќе од средината на третиот месец можете да направите генетски тест наречен Двоен тест. Може да се користи за откривање на некои можни хромозомски аномалии и се препорачува помеѓу 11. и 14. недела од бременоста. Овој тест, биохемиски скрининг, дава резултати врз основа на анализа на крв земена во комбинација со ултразвучен преглед на бебето. Ако сте направиле некој од сеопфатните пренатални тестови во раната бременост, овој скрининг веројатно нема да ви се препорача.

Како се чувствувате?

Иако тоа не се забележува од вашиот надворешен, физички изглед, во вашето тело се случува вистинска бура од промени. Големите работи и процеси се зад вас. Може да се чувствувате целосно исцрпени. Сепак радувајте се. Ве очекува период кога хормоните почнуваат да се смируваат и нивото на енергија почнува да ви расте. 

Совети за третиот месец од бременоста

Иако можеби посакувате нешто што не е најздравиот избор кога станува збор за храната, обидете се да не го направите тоа ваш секојдневен избор. Почестете се и уживајте повремено, но потрудете се да изберете поздрави опции секој ден, кои вклучуваат свежо овошје и зеленчук, храна богата со протеини, житарки…

Последно од блогот

Петти месец бременост

Што прави бебето во стомакот? Верувај ми, тоа сега може многу - ика, голта плодова вода, зева, клоца, удира, пробува различни потези и прави кругови. Вистински мал забавувач!

Четврти месец бременост

Повеќе енергија, подобар апетит, без гадење. Звучи добро? Сето ова ве очекува од почетокот на четвртиот месец од бременоста, односно од влегувањето во вториот триместар. Ова е и причината зошто овој период често популарно се нарекува меден месец на бременоста. 

Трети месец бременост

Третиот месец од бременоста е последниот месец од првиот триместар. За само малку ќе почнат да се смируваат хормоните кои предизвикуваат бурни симптоми на почетокот на бременоста. Претпоставуваме дека ова ве прави особено среќни кога размислувате за гадењето. Издржете уште овој месец!