Contact US

Трета недела бременост

Иако веќе сте во третата недела од бременоста, не знаете со сигурност дали сте бремени. Сè уште е рано, бидејќи зачнувањето се случува токму во оваа недела. Дознајте како изгледа третата недела од бременоста. 

Сперматозоидот и јајце клетката се среќаваат и настанува бебе! Сепак, во овој момент сè уште не знаете со сигурност. Премногу е рано. Доколку дошло до зачнување, менструацијата сеуште не е изостаната, па нема потврда. 

Можете ли сепак да знаете дека сте бремени? Дознајте што се случува во текот на третата недела од бременоста. 

Што се случува во 3. недела од бременоста? 

Во третата недела од бременоста сте во фаза на менструален циклус кога се јавува овулација. Во овој период, јајце клетката се ослободува и се движи од јајниците преку јајцеводите кон матката. Кога по пат ќе се сретне со сперматозоидите, се оплодува.  

И додека повеќето трудници не се чувствуваат поинаку во оваа рана фаза, има и такви кои веќе почнуваат да ги забележуваат првите симптоми на бременост. Искуството од третата недела од бременоста може да биде многу различно, па немојте да се изненадите ако се чувствувате необично. 

Во секој случај, ако чувствувате гадење, или градникот ви се чини малку стегнат, тоа е сосема нормално. Сè се менува многу брзо во раната бременост, па без разлика како се чувствувате сега, подгответе се за фактот дека може да се чувствувате поинаку веќе следната недела. 

Симптоми во оваа недела 

Раните симптоми на бременоста се јавуваат поради промена, односно зголемување на нивото на хормоните за бременост. Бидејќи сте само на почетокот на бременоста, нивните нивоа можеби сè уште не се доволно високи, така што нема да почувствувате симптоми на бременост. Меѓутоа, ако почнете да ги чувствувате, можете да очекувате да се појават следните симптоми: 

  • Гадење. Како нивото на хормонот на бременост hCG почнува да расте, тоа може да влијае на појавата на гадење. Гадење може да доведе и до повраќање. Сепак, третата недела од бременоста е периодот кога можноста за гадење е многу мала.  
  • Промени во градите. Под влијание на хормоните, градите можат да бидат зголемени и болни, слично на времето пред почетокот на циклусот (ПМС). Може да забележите и дека брадавиците на вашите гради се потемни од вообичаеното. 
  • Изостанување на менструација. Доколку имате циклус кој е пократок од 28 дена,  на крајот на третата недела може да разберете дека сте бремени, по тоа што ќе изостане менструацијата. Тоа можете да го проверите со помош на домашниот тест за бременост. 

Како се чувствувате?

Иако ќе бидете возбудени кога ќе ги почувствувате првите симптоми на бременост, дефинитивно не можете да очекувате промени кои другите луѓе лесно ќе ги забележат кај вас и врз основа на нив ќе заклучат дека сте бремени. 

Чувството на надуеност на стомакот е дефинитивно присутно, но вистинскиот труднички стомак ќе почне да се забележува околу 12. недела. 

Пред да започнете да јадете за двајца, имајте на ум дека лекарите препорачуваат да ја зголемите вашата тежина од 500 грама на 2,5 килограми за целиот период од првиот триместар, односно за првите 12 недели од бременоста. Значи, што се однесува до исхраната, не треба значително да ја менувате во овој период, особено ако веќе се храните здраво, а вашите оброци се хранливи и ги содржат сите важни хранливи материи. Лекарите не советуваат зголемување на дневниот внес на калории до вториот триместар. По 14. недела треба да ја зголемите дневната калориска вредност на оброкот за 300 калории. 

Ултразвук во 3. недела од бременоста 

На пат до својата дестинација во матката, вашата оплодена јајце клетка се дели на идентични клетки и формира „групка“ клетки. Ултразвукот во третата недела од бременоста веројатно нема да го открие вашето идно бебе. Вашата супер ситна оплодена јајце клетка е помала од зрно сол. На ултразвук во овој период, сè уште не може да се забележи задебелување на ѕидот на матката, кое продолжува да се јавува по менструацијата кога ќе дојде бременоста. 

Наскоро, околу четвртата недела од бременоста се очекува имплантација, односно имплантација на оплодената јајце клетка. 

Совети за мајки 

Бидете трпеливи - Веројатно сте многу нетрпеливи и сакате да направите тест за бременост што е можно поскоро, но не брзајте. Можеби сè уште не е можно тестот да покаже сигурен резултат. Нивото на хормонот Бета hCG се зголемува од ден на ден, а тој е единствениот одговорен за позитивен резултат од тестот. 

Време е за тестот - Направете го тестот на самиот крај на третата недела. Најдобро е тоа да се прави наутро, бидејќи тогаш нивото на хормони во урината е највисоко. Задолжително прочитајте ги и следете ги упатствата за тестот. Дознајте повеќе за тестот за бременост. 

Продолжете да се грижите за себе - Задолжително земајте важни витамини секој ден, пијте доволно течности и бидете активни. 

Фолатите се многу важни за здрав раст и развој на плодот, но и за здравјето на трудницата. Затоа, се препорачува зголемен внес најмалку еден месец пред, како и во текот на трите месеци по зачнувањето. При изборот на фолати, најдобро е да се избере онаа што е во активна форма, бидејќи нејзината искористеност е најдобра.  

Препорачуваме активен фолат со активни облици на витамин Б12 - Pregnatole Active Folate +Vit B12

DHA Омега-3 масните киселини се исклучително важни за правилен развој на мозокот и видот на бебето. Оваа омега-3 масна киселина е важна структурна компонента на мозокот, нервните клетки и мрежницата на окото. Препорачуваме Pregnatol DHA. 

Хранете се здраво. Фокусирајте се на храна која содржи многу калциум и железо, бидејќи овие минерали ќе ви бидат многу важни во наредниот период. Не заборавајте многу свежо овошје и зеленчук. Ако имате гадење и повраќање, чајот од ѓумбир може да го ублажи гадењето. 

Потсетник за третата недела од бременоста 

  • Пресметајте го очекуваниот термин на породување 
  • Купете и направете домашен тест за бременост 
  • Продолжете со земање на витамини 

 

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/3-weeks-pregnant

https://www.parents.com/pregnancy/week-by-week/3/

https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/3-weeks-pregnant

 

Последно од блогот

Вирус и трпение. Времето работи за нас. Како ги лекуваме и каде грешиме?

Што да правиме кога ќе се појави вирусна инфекција, а што да избегнуваме? На прес-конференцијата на фармацевтската компанија 4U pharma, одржана во хотелот Кристал, одговори и важни насоки дадоа еминентни експерти. Дознајте во текстот.