Contact US

Седма недела бременост

Бремена си, но се уште никому не си кажала. Или сте ја споделиле среќната вест со сите што ги познавате? Дознајте што да очекувате во седмата недела од бременоста. 

Ја имате најубавата тајна, каде и да се појавите. Сè уште никој не може да заклучи од вашиот изглед дека имате бебе во стомакот. Тоа прави да се чувствувате магично, посебно и привилегирано. Така треба да биде! 

Дознајте како се развива бебето и какви промени се случуваат во седмата недела од бременоста. 

Колку е големо бебето во 7. недела? 

Вашето бебе е двојно поголемо од минатата недела! Таа сега е со големина на боровинка. Иако бременоста е сè уште рана, вашето бебе минува низ значителни развојни периоди и расте многу брзо. 

Кој е тоа месец од бременоста? 

Седмата недела од бременоста значи дека сте бремена еден месец и три недели. Значи вие сте во вториот месец од бременоста

Симптоми во 7. недела од бременоста 

Навикнати сте на некои од симптомите, бидејќи сте веќе седма недела од бременоста. И додека некои од нив лесно се поднесуваат, други ќе ви го отежнат денот. Еве ги симптомите кои можете да ги очекувате: 

  • Гадење. Во седмата недела тоа може да стане многу силно. Обидете се да го пронајдете методот за олеснување што е најудобен за вашето тело. Некои мајки се колнат во одличниот ефект на ѓумбирот, други претпочитаат солена бомбичка веднаш штом ќе ги отворат очите. Издржи уште малку. Кога вашите хормони ќе се стабилизираат на почетокот на вториот триместар, гадењето ќе се појавува многу поретко, а има големи шанси веќе да не го ни чувствувате. Мајките кои носат близнаци имаат многу поголеми шанси за сериозно гадење и повраќање бидејќи нивото на нивните хормони е многу повисоко. 
  • Желба за одредена храна или аверзија кон неа. Може да почувствувате нагон за одредена храна, а тоа може да ве изненади особено ако тоа е нешто што никогаш особено не сте сакале да го јадете. Од друга страна, одбивноста кон одредена храна многумина ја толкуваат како природна одбрана на телото од нешто што предизвикува гадење и повраќање. 
  • Често мокрење. Дали ви се чини дека го посетувате тоалетот почесто од вообичаено? Не изгледа така, навистина е. Многу повеќе крв тече низ бубрезите, мочниот меур се полни побрзо, па почесто уринирате. 
  • Појава на акни. Акните се предизвикани од хормони. Пред да одлучите да користите какви било средства против нив, консултирајте се со вашиот лекар. 
  • Вишок плунка. Еве ги симптомите кои никогаш не ги очекувавте! Причината за нејзиното појавување се и хормоните, а се претпоставува дека е поврзана и со мачнина. 
  • Промени во расположението. Хормоните не се единствениот виновник за промените во расположението. Самиот факт дека сте во различна состојба може да влијае на испреплетувањето на различни емоции, додека се навикнувате на новата состојба. 
  • Грчеви и благо крварење. Настаните во вашата матка се многу вообичаени, а исто така многу ретки. Вашата матка има улога што ја подготвува за целиот ваш живот. Она што моментално се случува е вградување на оплодената јајце клетка во ѕидот на матката, поради што може да дојде до благо т.н. точкесто крварење и грчеви, кои може да личат на менструални грчеви. 

Како се чувствувате? 

Дури и ако не почувствувате ниту еден од горенаведените симптоми на бременост во седмата недела, мора да признаете дека се чувствувате „малку поинаку“. Самиот факт дека сте бремени и ве чека родителството дефинитивно може да предизвика различни чувства - радост и возбуда, но и вознемиреност и страв. 

Ултразвук во оваа недела 

Фантастично! Секоја минута, вашиот ембрион стар седум недели добива 100 нови мозочни клетки. Не заборавајте редовно да земате суплементи кои содржат DHA, омега-3 масни киселини, важни за развојот на мозокот и видот на бебето! Дознајте повеќе - Pregnatol DHA

Не е само мозокот кој се усложнува и интензивно се развива. Истото е случај и со срцето. Бебето развива пар бубрези, како и зглобови на рацете и нозете. 

Во оваа недела најверојатно ќе отидете на првиот пренатален преглед и мора да сте многу нетрпеливи околу тоа. За време на ултразвучниот преглед, лекарот ќе провери дали се е во ред. Врз основа на добиените параметри и големини, тој/таа ќе ви го каже и очекуваниот датум на породување. Затоа, тој датум може да се разликува од оној што сте го пресметале, бидејќи сега се одредува врз основа на она што се гледа на ултразвукот, односно големината и фазата на развој на плодот. 

Дали ќе го видам бебето? 

Да. Во седмата недела од бременоста, ембрионот е видлив преку ултразвук, а сензорите веројатно можат да забележат отчукување на срцето. 

Како изгледа бебето? 

Малиот ембрион почнува да личи на бебе повеќе од кога било досега. Нејзиното малечко лице сега добива вистински контури, а очите, ноздрите, ушите и устата стануваат се подефинирани. Дури и очните капаци се формираат, како и јазикот. Каква работа прави вашето тело! Не е ни чудо што сте уморни цело време. 

Совети за седмата недела од бременоста 

Движете се. Освен што е добро за вашето целокупно здравје, вежбањето и активноста исто така можат да ви помогнат да се справите со симптомите на бременост. Умереното вежбање помага да се одржите во форма, што ви помага помалку да се заморувате. 

Обрнете внимание на чудните потреби. Желбата и потребата да се јаде земја или глина може да укажуваат на недостаток на некоја хранлива материја во телото. Доколку чувствувате нешто слично, задолжително консултирајте се со лекар. 

Не заборавајте за важни витамини. Фолната киселина придонесува за нормална синтеза на амино киселини, раст на мајчините ткива за време на бременоста и нормално формирање на крв. Дополнителниот внес на фолна киселина го зголемува нивото на фолати кај мајката. Ниското ниво на фолати кај мајката е фактор на ризик за оштетување на невралната туба кај фетусот. Препорачуваме активен фолат со активни форми на витамин Б12 – Pregnatol Active Folate + VitB12

Потсетник за мајките 

  • Подгответе се за првиот преглед.
  • Бидете активни.
  • Избегнувајте интензивни тренинзи.

 

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/7-weeks-pregnanthttps://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/7-weeks-pregnant

https://www.verywellfamily.com/7-weeks-pregnant-4158916

Последно од блогот

Алергија кај деца – се што треба да знаете

Ниту еден родител не сака да го види своето дете како страда, но важно е да се знае дека секое дете има потенцијал да развие алергии. Сепак, тие се почести кај децата чие семејство веќе има некој со алергија. Дознајте повеќе за алергиите кај децата.

Деветти месец бременост

Конечно последниот месец од бременоста! Долгиот пат е зад вас, уште само неколку недели и стигнувате до целта. Наградата што ве очекува таму е бесценета. Бидете подготвени, породувањето е се поблиску.

Осми месец бременост

Иако бебето долго се подготвува за големиот ден, до породувањето има уште многу време. Во осмиот месец почнува полека да се спушта кон карлицата, односно породилниот канал. Поради ова, ќе можете малку да дишете, односно подобро да дишете, бидејќи притисокот врз белите дробови ќе се намали. Дознајте што уште ве чека во осмиот месец.