Contact US

39. недела бременост

Многу сте блиску до целта, а пред вас се нови почетоци. Сега бебето е подготвено за светот и вашето тело е фантастично бидејќи направи неверојатна работа во последните девет месеци. Еве што да очекувате во 39-та недела од бременоста.

Стигнавте до целта. Бебињата родени во 39 недела од бременоста се сметаат за полнородени. Значи, ако тргнете на породување во кој било момент во текот на 39-та недела од бременоста, сметајте дека е време вашето мало станарче да го напушти сегашното живеалиште. Едно е сигурно, тој/таа очекува многу прегратки.

Достигнувањето на 39-та недела од бременоста го означува крајот на бременоста и е обележано со возбудата за започнување нов живот. 

Колку е големо бебето во 39. недела од бременоста?

Во просек, бебето во 39-та недела од бременоста тежи околу 3,2 кг, додека долго е околу 49 см. Тоа е со големина колку тиква. Иако неговиот раст полека успорува, фините, последни детали за неговото тело се уште се привршуваат.

Кој е тоа месец, а кое тримесечие?

Во 39-та недела од бременоста, вие сте во деветтиот месец од вашето незаборавно патување. Оваа фаза е дел од третиот тримесечие, кој беше исполнет со големи промени за вашето бебе, но и за вас. Подгответе се за последното поглавје од овој несекојдневен период.

Како напредува бебето?

Во оваа фаза, повеќето бебиња се успешно свртени со главата надолу, подготвени за породување. Неговите бели дробови се речиси целосно развиени, што му дава поголема шанса да дише лесно кога ќе се роди. Имунолошкиот систем на бебето, исто така, ги добива завршните работи за да се справи со светот надвор од матката.

Симптоми во 39. недела од бременоста

Дали чувствувате притисок во карлицата? Ова е сосема нормално, бидејќи бебето ја спушта главата поблиску до влезот на матката за да се подготви за раѓање. Може да забележите и зголемена непријатност во долниот дел на грбот и колковите. Неделите од бременоста го направија своето, но вие се радувате на тоа бидејќи знаете дека сето тоа наскоро ќе се исплати.

Знаци за пораѓај во 39. недела од бременоста

Доаѓањето на главата на бебето поблиску до отворот на матката може да резултира со чувство на „туркање“ или „паѓање“ на бебето.Може да забележите и зголемени контракции - оние вистинските, кои укажуваат дека вашето тело се подготвува за големиот настан. Доколку забележите истекување на плодова вода или крварење, задолжително контактирајте го вашиот здравствен тим.

Колкава е веројатноста да се породам во 39. недела од бременоста?

Иако секоја бременост има свој уникатен пат, просечната веројатност за породување во 39 недела е околу 15%. Тоа значи дека постои шанса бебето да се појави малку порано или да ве изненади и да почека уште неколку дена.

Совети за 39. недела од бременоста

Подгответе се за пристигнувањето на бебето - Финализирајте се што сте планирале за пречек на вашето мало цимерче. Поставете го креветчето, спакувајте ја породилната торба и проверете дали се е подготвено.

Одморете се - Последните неколку недели може да бидат напорни, затоа не заборавајте да се одморите. Сега е време да се опуштите, да гледате филмови и да ги читате книгите што ги сакате.

Останете хидрирани - Хидратацијата е важна за вас и вашето бебе. Пијте доволно вода за да се чувствувате енергично.

Препорачуваме:

Pregnatol Multi + Active Folate содржи 20 хранливи материи внимателно избрани и приспособени на зголемените потреби за време на бременост и доење.
Pregnatol DHA содржи DHA омега-3 масни киселини, кои се многу важни за здрав развој на бебешкиот мозок и вид. DHA доаѓа од природно масло од морски микроалги, кое е со висока чистота и се добива под строго контролирани услови на производство.

Што треба да подготвам за излез од породилиштето?

Додека се подготвувате за породување, се подготвувате и за моментот кога ќе го напуштите породилиштето со вашето бебе. Еве неколку работи што треба да ги имате на ум:

  • Бебешка облека: Подгответе неколку удобни бебешки алишта, вклучувајќи боди, пелени и чорапи.
  • Автомобилско седиште: безбедноста е на прво место. Осигурајте се дека го имате правилно инсталирано седиштето на вашето бебе за безбедно да го вратите вашето бебе дома.
  • Вашата облека: Изберете удобна облека за себе за да ја напуштите болницата. Вашето тело ќе претрпи промени, затоа изберете нешто што е лесно за носење и во кое се чувствувате добро.

Потсетник за 39. недела од бременоста

  • Бидете подготвени да отидете на пораѓај дури и во средина на ноќта.
  • Однесете го автомобилот на перење.
  • Инсталирајте бебешко седиште во автомобилот.

 

https://www.nhs.uk/start-for-life/pregnancy/week-by-week-guide-to-pregnancy/3rd-trimester/week-39/

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/39-weeks-pregnant

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-39.aspx

Последно од блогот

Вирус и трпение. Времето работи за нас. Како ги лекуваме и каде грешиме?

Што да правиме кога ќе се појави вирусна инфекција, а што да избегнуваме? На прес-конференцијата на фармацевтската компанија 4U pharma, одржана во хотелот Кристал, одговори и важни насоки дадоа еминентни експерти. Дознајте во текстот.