Contact US

37. недела од бременоста

Дали ги очекувате првите знаци дека породувањето е близу? Можеби ќе ве изненадат оваа недела! Прочитајте што обично се случува во 37-та недела од бременоста.

Многу идни мајки во 37-та недела од бременоста одлучуваат дека е време за големо чистење на куќата и уште едно дополнително уредување на собата на бебето. Овој феномен популарно народски се нарекува „вгнездување“ и е импулс кој осигурува дека се е подготвено кога на свет ќе дојде ново мало суштество.

Колку е големо бебето во 37. недела од бременоста?

Ајде уште еднаш да ја споредиме големината на бебето со нешто што знаеме колку е големо. На пример со половината од праз. Се надеваме дека ова нема да ви биде смешно, бидејќи бебето навистина е толку големо сега. Тоа е високо околу 48 сантиметри и тешко речиси 3 килограми.

Кој е тоа месец од бременоста, и кое тримесечие?

Вие сте во третото тромесечие, во деветтиот месец од бременоста. Веруваме дека не ви треба потсетување за да бидете свесни за тој факт.

Како напредува бебето?

Бебето станува се поголемо, позрело и поспособно да живее надвор од матката. Тоа сега практикува различни вештини - вдишување, издишување, цицање, трепкање, фаќање... Помалку слатка вест: во дигестивниот тракт на бебето се формира мекониум, леплива столица подготвена за првата пелена.

Се прашувате дали бебето е целосно развиено сега. Во принцип, одговорот е ДА. Сепак, сè уште има некои многу важни завршни работи во тек. Ако зборуваме за мускулно-скелетниот развој и циркулаторните системи, таму сè е комплетно. Но, затоа се уште се одвиваат последните развојни чекори кога се работи за мозокот и целиот нервен систем, како и белите дробови. Всушност, една или две недели прави голема разлика.

Ако носите близнаци или имате повеќеплодна бременост, може да очекувате породување малку порано. Индуцирано породување или породување со царски рез, многу лекари го закажуваат за 38-та недела од бременоста.

Без разлика кога ќе дојде моментот на породување, не дозволувајте да станете премногу нетрпеливи. Запомнете дека тоа може да биде секој ден, но и за неколку недели. Ако се чувствувате нервозни поради исчекувањето, направете некое добро старомодно чистење на куќата. Дали сè е средено? Ѕирнете зад фрижидерот!

Симптоми во 37. недела од бременоста

Повеќето од симптомите веќе ви се познати, а некои нови лесно можете да ги помешате со знаците на породување.

  • Киселини - Бебето продолжува да врши притисок на различни делови од вашиот дигестивен систем. Избегнувајте зачинета храна и пијте многу вода. Тоа треба да ја ублажи киселината.
  • Крварење како точки - Доколку забележите неколку крвави точки на вашите алишта, знајте дека тоа е сосема во ред во 37-та недела од бременоста. Да потсетиме, грлото на матката сега е многу чувствително, па може многу лесно да крвари, на пример после сексуален однос. Доколку забележите повеќе крв, задолжително информирајте го вашиот лекар.
  • Стрии – Веројатно веќе ги имате, но ако сте имале среќа да не ги забележите претходно, веројатно ќе ги забележите сега. Задолжително користете масни креми, масла или мелеми наменети за превенција. Исто така, пијте многу вода. Дури и ако тоа значи дека треба да одите во тоалет на секои две минути.
  • Абдоминален притисок - додека бебето се спушта подолу и пониско, овој симптом се јавува како директен резултат на вашето тело да се подготвува за раѓање.
  • Несоница - Многу трудници се будни во текот на ноќта во доцната бременост. Лесните вежби во текот на денот, намалувањето на количината на пијалоци со кофеин и доволен внес на вода (се разбира не пред спиење) треба да бидат корисни.
  • Контракции - Грчеви и контракции? Сосема очекувано. Вашето тело се подготвува за породување. Веројатно забележувате дека контракциите престануваат кога ќе седнете. Ова значи дека тие се контракции на Брекстон Хикс, а не вистински.

Знаци дека се наближува породувањето

Секој ден се зголемува шансата за породување, а нема трудница која сака да биде во автомобил кога ќе започне породувањето, само затоа што навреме не ги препознала знаците. Се разбира, тоа е шега и речиси сигурно нема да се случи. Сепак, да се повториме.

Знаците кои укажуваат на породување може да се класифицираат во две категории - Знаци дека породувањето наскоро ќе започне и знаци дека породувањето започнало.

Еве ги знаците дека породувањето наскоро ќе започне (се разбира, не можеме да кажеме точно колку брзо, бидејќи секоја бременост е различна):

Испуштање на мукозен чеп - Мукозниот чеп се состои од густа слуз во форма на згрутчување. Овој чеп го затвора грлото на матката за време на бременоста, со што ги спречува бактериите да стигнат до матката и да ја загрозат бременоста. Испаѓањето на целиот мукозен чеп не мора да значи дека породувањето започнало, бидејќи тоа може да се случи многу порано - дури и две недели пред раѓањето на бебето.

Гадење - Иако можеби сте почувствувале мачнина последен пат во првиот триместар од бременоста, знајте дека овој симптом може да се појави во секое време од бременоста. Но, сега, кога сте се поблиску до терминот, тоа може да биде и знак дека се приближува раѓањето. Информирајте го вашиот гинеколог ако гадењето е многу интензивно.

Дијареа – Појавата на дијареа може да биде знак дека се приближува породувањето. Тоа е затоа што хормоналните промени кои настануваат со цел да се подготви телото за породување, исто така, влијае на стимулацијата на цревата.

Совети за 37. недела од бременоста

Бројте ги движењата на вашето бебе - Броењето на движењата на вашето бебе ви овозможува да бидете свесни за нејзината активност и да бидете сигурни дека тоа е добро. Ве потсетуваме како да го направите тоа. Измерете колку време му е потребно на бебето да направи 10 движења. Секое движење е важно - клоцање, удирање, истегнување... Во просек, мајките обично бројат околу 10 движења во рок од 30 минути. Повторете го броењето на движењата секој ден, секогаш во исто време. Доколку забележите некакви промени, информирајте го вашиот гинеколог.

Одморете се - на вашето тело му треба повеќе одмор за да се подготви за породување. Легнете на страна и користете перници за поддршка.

Хидрирајте се - Одржувајте добра хидратација за борба против заморот и поддршка на правилната функција на органите.

Јадете балансирана исхрана - Продолжете да јадете здрава исхрана богата со овошје, зеленчук, влакна и протеини. Тоа е важно за вас и за бебето.

Препорачуваме додатоци во исхраната:

Pregnatol Multi + Active Folate содржи 20 хранливи материи внимателно избрани и приспособени на зголемените потреби за време на бременост и доење.
Pregnatol DHA содржи DHA омега-3 масни киселини, кои се многу важни за здрав развој на бебешкиот мозок и вид. DHA доаѓа од природно масло од морски микроалги, кое е со висока чистота и се добива под строго контролирани услови на производство.

Бидете активни - Продолжете со нежни вежби, како што се пешачење или пливање. Тоа ќе ви помогне да останете активни и да ја одржите виталноста.

Одете на редовни пренатални прегледи - Продолжете да го посетувате вашиот гинеколог за редовни прегледи за да бидете сигурни дека сè е во ред со вас и вашето бебе.

Подгответе се за раѓање - Разговарајте со вашиот лекар за вашиот план за раѓање и поставувајте прашања за да знаете што да очекувате.

Масажа и релаксација - Уживајте во масажите и техниките за релаксација за да го намалите стресот и напнатоста.

Комуницирајте со партнерот – Разговарајте со партнерот за вашите чувства, стравови и очекувања во врска со породувањето и родителството.

Секоја бременост е единствена, затоа консултирајте се со вашиот лекар пред да ги користите овие совети за да бидете сигурни дека тие се соодветни за вас.

Потсетник за 37. недела од бременоста

Спакувајте се за породилиште, ако веќе не сте го направиле тоа.

Размислете за комбинација на облека што ќе ја носи бебето кога ќе излезе од породилното одделение.

Двојно проверете ја безбедноста на местото каде што бебето ќе спие.

 

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-37.aspx

https://www.nhs.uk/start-for-life/pregnancy/week-by-week-guide-to-pregnancy/3rd-trimester/week-37/

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/37-weeks-pregnant

Последно од блогот

Вирус и трпение. Времето работи за нас. Како ги лекуваме и каде грешиме?

Што да правиме кога ќе се појави вирусна инфекција, а што да избегнуваме? На прес-конференцијата на фармацевтската компанија 4U pharma, одржана во хотелот Кристал, одговори и важни насоки дадоа еминентни експерти. Дознајте во текстот.