Contact US

Баобаб - суперовошје со уникатен нутритивен состав

Импресивна големина и оригинален изглед, дрвото баобаб е специфично и значајно на многу начини. Тоа е суперхрана, дрво на животот, симбол на земјата и магично дрво.

Баобаб содржи исклучително висока количина на природни витамини, минерали и пребиотици - природни влакна. Овошјето бабоб содржи природни витамини Ц, Д, А, Е, Б комплекс и минерали калциум, магнезиум, цинк, калиум и железо.

Како една од најхранливите намирници во светот, овошјето баобаб е моќен извор на витамини, минерали и влакна.

Содржи дури 10 пати повеќе витамин Ц од портокал и 3 пати повеќе калциум од чаша млеко! Витамините и минералите се од природно потекло - подобро се апсорбираат и искористуваат од сите синтетички.

Фитохемиските испитувања на баобаб открија флавоноиди, фитостероли, амино киселини, масни киселини, витамини и минерали во неговиот состав. Тој е најбогат извор на природни влакна во исклучително висока концентрација - дури 45%! Влакната се природен пребиотик, кој ги храни добрите бактерии во цревата.

Како фантастичен извор на антиоксиданси, баобабот содржи двојно повеќе од гоџи бобинките. Внесувањето хранливи материи од природни извори е многу поздрава опција од синтетичките форми.

Последно од блогот

Алергија кај деца – се што треба да знаете

Ниту еден родител не сака да го види своето дете како страда, но важно е да се знае дека секое дете има потенцијал да развие алергии. Сепак, тие се почести кај децата чие семејство веќе има некој со алергија. Дознајте повеќе за алергиите кај децата.

Деветти месец бременост

Конечно последниот месец од бременоста! Долгиот пат е зад вас, уште само неколку недели и стигнувате до целта. Наградата што ве очекува таму е бесценета. Бидете подготвени, породувањето е се поблиску.

Осми месец бременост

Иако бебето долго се подготвува за големиот ден, до породувањето има уште многу време. Во осмиот месец почнува полека да се спушта кон карлицата, односно породилниот канал. Поради ова, ќе можете малку да дишете, односно подобро да дишете, бидејќи притисокот врз белите дробови ќе се намали. Дознајте што уште ве чека во осмиот месец.