Contact US

40. недела бременост

Подготовките за пречекот се во полн ек. Ја уредувате собата, ги средувате пелените, цуцлите и играчките, се во исчекување на малото суштество кое ќе ви го промени светот. Вие сте во 40-та недела од бременоста. Ајде да дознаеме што се случува.

Достигнувањето на 40-та недела од бременоста е посебен момент во вашето патување кон мајчинството. Сега сте речиси на финишот, подготвени да ја пречекате вашата мала магија. Во оваа последна недела пред да започне вашата приказна за раѓање, има многу за размислување и за информирање. 

Препорачуваме:

Pregnatol Multi + Active Folate содржи 20 хранливи материи внимателно избрани и приспособени на зголемените потреби за време на бременост и доење.
Pregnatol DHA содржи DHA омега-3 масни киселини, кои се многу важни за здрав развој на бебешкиот мозок и вид. DHA доаѓа од природно масло од морски микроалги, кое е со висока чистота и се добива под строго контролирани услови на производство.

Колку е големо бебето во 40. недела од бременоста?

Вашето бебе достигна импресивна тежина и големина. Големина на бел дулек. Во просек, во 40-та недела од бременоста, бебето може да тежи од 3 до 4 килограми, а неговата должина е околу 50 сантиметри. Неговото тело сега е целосно формирано и подготвено да го запознае светот.

Кој е тоа месец од бременоста, а кое тримесечие?

Во 40-та недела од бременоста, официјално сте во деветтиот месец од вашето патување во бременоста. Ова е вашиот последен месец од бременоста, а моментално сте во третиот триместар. Подгответе се за возбудлив крај на овој магичен период.

Како напредува бебето?

Вашето бебе стана вистинско мало чудо, со целосно формирани органи и системи. Неговите бели дробови се зрели за дишење надвор од матката, а секој ден што минува придонесува за зајакнување на неговите рефлекси и способности. Бубрезите и црниот дроб работат со полна пареа, подготвувајќи се да ги преземат нивните функции по раѓањето.

Симптоми во 40. недела од бременоста

Во 40-та недела од бременоста, може да почувствувате поголем притисок во карлицата, што веројатно ќе предизвика непријатност при одење и/или седење. Исто така, може да забележите зголемена потреба за често мокрење, бидејќи бебето сè повеќе се спушта кон карлицата, вршејќи голем притисок врз неа. Исто така, зголемениот замор и потребата за повеќе одмор се сосема нормални.

Знаци за пораѓај во 40. недела од бременоста

Знаците дека вашето тело се подготвува за породување се веројатно многу забележливи. Тие вклучуваат зголемени контракции, губење на слузниот чеп и пукнување на водењакот. Доколку ги забележите овие знаци, знајте дека се ближи породувањето. Наскоро е време да се упатите кон породилното одделение.

Колкава е веројатноста да се породам во 40. недела од бременоста?

Веројатноста е многу голема. Затоа бидете подготвени. Некои раѓања се случуваат пред датумот на породување, некои на рокот, додека некои се пролонгираат и по него. Важно е да ги следите упатствата на вашиот лекар и да бидете подготвени за сите можности.

Може ли да се предизвика породување во 40. недела од бременоста?

Речиси сигурно сте многу нетрпеливи. Како може да не бидете. Ова може да биде последната недела од бременоста. Можеби сте љубопитни за тоа како можете да се породите што е можно поскоро. Како што покажува искуството, природните методи кои се најкорисни и не можат да наштетат се одење и секс. Двете активности се забавни и безбедни, освен ако вашиот лекар не ве советувал да не ги правите поради која било причина.

Никогаш не пијте билни пијалоци или масла за да го забрзате породувањето. Лекарите тврдат дека овие методи се небезбедни и веројатно не се ни корисни. Можеби сте слушнале дека со стимулирање на брадавиците можете да предизвикате породување во оваа фаза од бременоста? Можно е, но во никој случај не се препорачува. Лекарите советуваат да не го пробувате ова воопшто, бидејќи може да предизвикате толку силни контракции што може да ја загрози безбедноста на бебето.

Можеби вашиот гинеколог ќе ве советува за медицинско поттикнување на породувањето. Се разбира, ако верува дека има причина за тоа и дека е неопходно.

Совети за 40. недела од бременоста

Во оваа фаза, важно е да го слушате вашето тело и да му посветите соодветно внимание. Продолжете да јадете здрава исхрана, да пиете многу течности и да вежбате лесни вежби како што е одобрено од вашиот лекар. Исто така, подгответе ги сите работи за бебето и себе за престојот во породилиштето.

Како да се подготвам за излегување од породилиштето?

Подгответе соодветна облека за вас и вашето бебе. Исто така, однапред организирајте превоз до дома и уверете се дека седиштето за автомобил на бебето е правилно поставено. Не заборавајте да го контактирате персоналот од породилиштето ако имате какви било проблеми или прашања во врска со грижата за вашето бебе по излегувањето.

Потсетник за 40. недела од бременоста

  • Погрижете се да имате спакувано се што ви треба.
  • Останете во контакт со вашиот гинеколог и известете го за какви било промени или знаци на породување.
  • Направете план за пристигнување до породилиште за да бидете подготвени кога ќе наближи времето за породување.

 

https://www.nhs.uk/start-for-life/pregnancy/week-by-week-guide-to-pregnancy/3rd-trimester/week-40/

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/40-weeks-pregnant

https://www.whattoexpect.com/pregnancy/week-by-week/week-40.aspx

 

Последно од блогот

Вирус и трпение. Времето работи за нас. Како ги лекуваме и каде грешиме?

Што да правиме кога ќе се појави вирусна инфекција, а што да избегнуваме? На прес-конференцијата на фармацевтската компанија 4U pharma, одржана во хотелот Кристал, одговори и важни насоки дадоа еминентни експерти. Дознајте во текстот.