Peti mjesec trudnoće
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Trudnoća poslije 40. godine je postala rastući trend. I dok se ženama i dalje najčešće savjetuje da rađaju do 35. godine, statistički podaci sve više potvrđuju suprotno.
Prema podacima američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (Center for Disease Control and Prevention, CDC), broj majki koje su prvi put zatrudnile između 40. i 44. godine se u periodu između 1990. i 2012. godine udvostručio, u odnosu na sedamdeste godine prošlog vijeka.
Dosta je razloga zbog kojih žene danas često kasnije rađaju. Neki od njih su: tretmani neplodnosti, rani razvoj karijere, finansijski problemi...
Ponekad su benefiti koje donosi roditeljstvo nakon četrdesete godine mnogo veće od onih u dvadesetim i tridesetim. Neki od njih su:
Zahvaljujući napretku medicine, tehnologije i naučnim dostignućima, danas je moguće roditi potpuno zdravo dijete nakon četrdesete godine. Ipak, svaka trudnoća nakon četrdesete godine se smatra rizičnom. Zbog toga su takve trudnoće praćene uz veći oprez i izuzetno se obraća pažnja kako bi se izbjegle sljedeće komplikacije:
Nakon 35. godine broj jajnih ćelija se značajno smanjuje i zbog toga je mogućnost za ostajanje u drugom stanju sve manja. Također, veći je rizik od pobačaja i urođenih defekata.
Rizici koji se povećavaju sa godinama su:
Zahvaljujući razvoju tehnologija kojima se prevazilaze brojni problemi uzrokovani neplodnošću, žene danas imaju mnogo više izgleda da ostanu trudne nakon četrdesete. Neke od opcija koje su sve više dostupne su:
Broj jajnih ćelija naglo opada kako godine prolaze. Sa 25.000 koliko prosječno žena ima oko 37. godine taj broj pada svega 1.000 jajnih ćelija u 51. godini. Tokom puberteta broj jajnih ćelija se kreće od 300.000 do 500.000.
Nakon četrdesete godine vjerovatno će vam biti potrebno malo više vremena da zatrudnite. Ipak, ukoliko pokušaji traju duže od šest mjesci, možda je bolje da se obratite stručnjacima za plodnost.
Dok pokušavate da zatrudnite obavezno se pridržavajte zdravih stilova života. Ishrana je veoma važna, jer snadbjevenost organizma trudnice hranljivim materijama utiče na budući zdrav rast i razvoj bebe.
Primjena folata (folne kiseline, vitamin B9) je veoma značajna u periodu pripreme za začeće. Nizak nivo folata kod majke je faktor rizika za komplikacije u trudnoći i razvoj defekata neuralne cijevi kod fetusa koji se mogu javiti na samom početku trudnoće, u periodu kada većina trudnica još uvijek ni ne zna da je u drugom stanju. Zbog toga je veoma važno da nivo folne kiseline bude optimalan pri ulasku u trudnoću, već u periodu pripreme za trudnoću. Povećan unos se preporučuje najmanje mjesec dana prije, kao i tokom tri mjeseca nakon začeća.
Ženama koje pokšavaju da zatrudne ili su u drugom stanju se savjetuje primjena folata, aktivnog oblika folne kiseline. Iako su iste aktivne supstance, folna kiselina i folat se razlikuju po tome što je folna kiselina hemijski sintetisana. Folati su soli folne kiseline i nalaze se u obliku u kome se prirodno nalaze u namirnicama.
Da bi se folna kiselina iskoristila u organizmu, neophodno je postojanje određenih enzima, koje veliki procenat žena nema. Zbog toga ona ostaje neiskorištena. Prirodni, aktivni folat se potpuno iskorištava u organizmu. On je već aktivan, nije mu potreban enzim.
Pregnatol Active Folate + Vit B12 sadrži folnu kiselinu u prirodnom, aktivnom obliku uz aktivni oblik vitamina B12.
Saznajte više: Pregnatol Active Folate + Vit B12 Za uspješnu pripremu i zdravu trudnoću.
Saznajte više: Pregnatol DHA Za zdrav razvoj vida.
Saznajte više: Pregnatol Multi + Active Folate sadrži 20 hranljivih materija pažljivo odabranih i prilagođenih povećanim potrebama tokom trudnoće i perioda dojenja.
*https://agsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/jgs.14658
**https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4270889/
***https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1728-4457.2016.00105.x
Poslednje sa bloga
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Više energije, bolji apetit, izostanak mučnine. Zvuči dobro? Upravo sve ovo vas očekuje od početka četvrtog mjeseca trudnoće, odnosno od ulaska u drugi trimestar. To je i razlog što se ovaj period često popularno naziva medeni mjesec trudnoće.
Treći mjesec trudnoće je posljednji mjesec prvog trimestra. Još samo malo, pa će hormoni koji izazivaju burne simptome na početku trudnoće, početi da se smiruju. Pretpostavljamo da vas ovo naročito raduje kada pomislite na mučninu. Izdržite još ovaj mjesec!