Peti mjesec trudnoće
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Grebanje u grlu koje nikako da prestane može biti jako neprijatno. Situacija se dodatno pogoršava kada jedete ili pijete, a ponekad i kada pričate. Zašto se javlja grebanje u grlu i šta raditi?
Ponekad se grebanje u grlu javlja iznenada i intenzivno, a nekada postepeno postaje sve jače. Ponekad je grebanje u grlu jedina tegoba koju osjećate, a nekada se u isto vrijeme javljaju i drugi simptomi, kao što su kihavica, kašalj ili povišena temperatura.
Grebanje u grlu se najčešće javlja kao simptom neke virusne respiratorne infekcije, obično prehlade ili gripe, zatim kao posljedica bakterijske infekcije, kao alergijska reakcija, zbog neke povrede...
Važno je da znate šta je uzrok za grebanje u grlu i ukoliko je to potrebno, odmah otpočnete sa adekvatnom terapijom.
Grlo vas boli, odnosno grebe, samo ujutru nakon buđenja, i tako svakog dana. Tokom zimskih mjeseci dok traje sezona grijanja, vazduh postaje naročito suh. Udisanje takvog vazduha tokom cijele noći može uzrokovati iritacije koje će se manifestovati kao grebanje u grlu.
Da biste spriječili ovu neprijatnu pojavu ovlažite vazduh u prostoriji u kojoj spavate, posebnim aparatom ili jednostavno, vlažnim peškirom na radijatoru.
Grebanje u grlu nakon buđenja se može javiti, kako zbog suhog vazduha, tako i zbog disanja na usta tokom spavanja.
Kada imate alergijsku reakciju, vaš imuni sistem reaguje burno na različite supstance, koje inače nisu štetne po organizam. Takve supstance se nazivaju alergeni.
Uobičajeni alergeni su različite prehrambene namirnice, polen nekih biljaka, životinjska dlaka… Uporno grebanje u grlu se javlja od alergena koji u tijelo ulaze disanjem, a to može biti polen, prašina, buđ…
Drugi simptomi koji prate grebanje u grlu u slučaju alergije su: curenje iz nosa, kašljuckanje, kihanje, svrab očiju, suze…
Zagađenje vazduha izaziva grebanje u grlu
Udisanje zagađenog vazduha, odnosno smoga, hemijskih isparenja, dima od cigareta, može također izazvati bol i grebanje u grlu. Naročito su ugroženi stanovnici velikih gradova, kao i oni koji žive u blizini većih fabrika.
Također, udisanje smoga može:
Kao što smo na početku rekli, virusi najčešće dovode do neprijatnog grebanja u grlu.
Drugi simptomi koji su uobičajeni za virusne respiratone infekcije su:
Veoma je veliki broj virusa koji napadaju disajne organe i izazivaju tegobe kao što je i grebanje u grlu. Prema nekim procjenama, ima ih preko 200.
Osnovna preporuka, kada je liječenje virusnih infekcija u pitanju, je mirovanje i povećan unos tečnosti. Virusne infekcije se ne liječe antibioticima, jer oni nemaju nikakvog dejstva na njih.
Ukoliko se bol i grebanje u grlu pojačava konstantno i nakon tri dana, posjetite svog ljekara.
Također, ako osjetite bilo koju od sljedećih tegoba, odmah potražite zdravstvenu pomoć:
Poslednje sa bloga
Šta beba radi u stomaku? Vjerujte, ona sada umije da radi mnogo toga - štuca, guta plodovu vodu, zijeva, šutira, udara, isprobava različite pokrete i pravi kolutove. Pravi mali zabavljač!
Više energije, bolji apetit, izostanak mučnine. Zvuči dobro? Upravo sve ovo vas očekuje od početka četvrtog mjeseca trudnoće, odnosno od ulaska u drugi trimestar. To je i razlog što se ovaj period često popularno naziva medeni mjesec trudnoće.
Treći mjesec trudnoće je posljednji mjesec prvog trimestra. Još samo malo, pa će hormoni koji izazivaju burne simptome na početku trudnoće, početi da se smiruju. Pretpostavljamo da vas ovo naročito raduje kada pomislite na mučninu. Izdržite još ovaj mjesec!