Crna zova i njeno dejstvo na viruse
Kako su studije tokom poslednjih nekoliko godina pokazale, ekstrakt ploda crne zove ima neverovatno dejstvo na viruse.

Naime, ekstrakt ploda zove deluje tako što sprečava ulazak virusa u ćeliju, pritom aktivirajući imunitet da adekvatno odgovori. Svojim antivirusnim dejstvom, ekstrakt ploda crne zove blokira replikaciju virusa, čak i nakon ulaska virusa u ćeliju i to u različitim stadijumima virusne infekcije.
Mehanizam dejstva crne zove na viruse
Prema jednoj od najnovijih studija* objavljenoj u američkom stručnom magazinu pod nazivom Journal of Functional Foods, dokazano je da komponente ploda crne zove direktno deluju na virus i to na dva načina:
- Ekstrakt ploda zove sprečava vezivanje virusa za ćeliju.
Komponente ploda zove sprečavaju vezivanje virusa za ćeliju na dva načina – direktno i indirektno.
- Direktno – blokiranjem proteina kojima se virusi ‘’kače’’ za ćeliju, ali i onih proteina koji omogućavaju ulazak virusa u ćeliju.
- Indirektno – stimulacijom produkcije određenih „ćelijskih glasnika“, koji imaju ulogu u koordinaciji različitih vrsta ćelija imuniteta za što bolji odgovor na ulazak virusa u organizam.
2.Ekstrakt ploda zove sprečava razmnožavanje virusa u ćeliji
Pokazano je da određene komponente ekstrakta ploda zove, još efikasnije sprečavaju da se virus u ćeliji dalje razmnožava. Dokazano je da ekstrakt ploda zove inhibira enzim neophodan za razmnožavanje virusa u ćeliji, i njegovog izlaska iz ćelije, kako bi se on dalje širio.
Svojim direktnim svojstvom koje ispoljava u ranoj fazi virusne infekcije, crna zova blokira ključne virusne proteine odgovorne za vezivanje za ćelije, ali i za ulazak u ćelije domaćina. Blokiranjem virusnog ciklusa u prvim fazama, rastu šanse da se virus stopira.
Ekstrakt ploda crne zove deluje indirektno tako što aktivira zdrav imuni sistem da proizvodi više infamatornih citokina i na taj način omogućava efikasniji odgovor na virusnu infekciju.
Studije potvrdile dejstvo crne zove

Brojne studije i analize su potvrdile lekovitost crne zove i otkrile da njen plod sadrži preko 40 aktivnih sastojka, flavonoida, polifenola, minerala i vitamina, koji se udruženo i uspešno bore protiv virusnih infekcija.
Pre nešto više od 20 godina sprovedeno je istraživanje** za vreme velike epidemije gripa u Panami, a u cilju ispitivanja delotvornosti ekstrakta zove u lečenju gripa. Svi ispitanici su imali grip, a podeljeni su u dve grupe: prva grupa je dobijala ekstrakt zove, a druga placebo (“zaslađenu vodicu”).
U grupi koja je dobijala ekstrakt zove, grip je trajao značajno kraće, a 90% ispitanika je imalo značajno poboljšanje stanja već posle 2 do 3 dana od uzimanja ekstrakta. To se nije desilo kod onih koji su dobijali placebo. Zaključak je bio jasan – ekstrakt zove pomaže izlečenju od gripa.
Nezreo, sirov plod zove nije bezbedan – vodite računa!
Treba znati da bobice zove ne smeju nikada da se jedu sirove jer su toksične i mogu da izazovu trovanje. Beru se tek kada su potpuno zrele. Termičkom obradom toksičnost bobica se u potpunosti uništava, pa je jako važna priprema i način na koji se to radi. Zbog toksičnosti ploda, ne savetuje se da sami pripremate, već se uvek preporučuju ekstrakti ploda visokog kvaliteta, proizvedeni u kontrolisanim uslovima, savremenom tehnologijom.
Crna zova je lečila oduvek

U sačuvanim spisima čuvenog “oca medicine” Hipokrata, se navodi da je zova “lek za grudobolju”. Na sličan način je zova korišćena i u staroj Grčkoj, kao i u starom Rimu. Poznati iscelitelji, farmaceuti i botaničari Dioskorides i Galen su zovu smatrali najlekovitijom biljkom.
Tokom srednjeg veka zova je i dalje upotrebljavana kao lekovito sredstvo. Časna sestra Hildegard von Bingen, se bavila i botanikom i medicinom, a lekovita svojstva crne zove je izučavala na samom početku 12. veka. Dr Martin Blochwich u svojim spisima tokom 17. veka, navodi 70 bolesti koje se mogu lečiti zovinim cvetom ili bobičastim plodom.
Zova je i čarobna
Zbog njenih izuzetnih lekovitih svojstava mnogi su verovali da je zova i čarobna. Tako se ona koristila u severnoj Africi i nekim delovima Azije za teranje zlih duhova od plemena i od kućnog ognjišta. Na sličan način su je koristili i američki starosedeoci, naročito kada je neko imao groznicu ili reumatske tegobe.Čak je i čuveni čarobni štapić Harija Potera napravljen baš od drveta zove (Elder Wand). Svojstva čarobnog štapića od zove se smatraju najmoćnijim u celom čarobnjačkom svetu.
*Golnoosh Torabian, Peter Valtchev, Qayyum Adil, Fariba Dehghani. Anti-influenza activity of elderberry (Sambucus nigra). Journal of Functional Foods, 2019; 54: 353 DOI: 10.1016/j.jff.2019.01.031
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464619300313
**Inhibition of several strains of influenza virus in vitro and reduction of symptoms by an elderberry extract (Sambucus nigra L.) during an outbreak of influenza B Panama. Zakay-Rones Z1, Varsano N, Zlotnik M, ManorO, Regev L, Schlesinger M, Mumcuoglu M.