Третта недела бременост

Иако веќе сте во третата недела од бременоста, не знаете со сигурност дали сте бремени. Се уште е рано, бидејќи зачнувањето доаѓа оваа недела. Откријте како изгледа третата недела од бременоста.

Третта недела бременост

Сперматозоидите и јајце клетката кога ќе се сретнат настанува бебе! Сепак, во овој момент вие во тоа сеуште неможете да бидете сигурни. Премногу е рано. Доколку дошло до зачнување, менструалниот циклус сеуште не изостанал, па нема потврда.

Дали сепак можете да знаете дека сте бремени? Дознајте што се случува во третата недела од бременоста.

Третта недела бременост – Што се случува?

Во третата недела од бременоста сте во фаза на менструалниот циклус кога се случува овулацијата. Во овој период јајце клетката се ослободува и тргнува од јајникот преку јајцеводот до матката. Кога на тој пат ќе се сретне со сперматозоидите, настанува оплодување.

И додека повеќето бремени жени не се чувствуваат поинаку во оваа рана фаза, има и такви кои веќе почнуваат да ги забележуваат првите симптоми на бременост. Искуството од третата недела од бременоста може да биде многу различно, затоа немојте да се изненадите ако се чувствувате необично.

Во секој случај, ако чувствувате мачнина, или градникот ви е малку стегнат, тоа е сосема нормално. Се се менува многу брзо во раната бременост, па без оглед на тоа како се чувствувате сега, бидете подготвени за фактот дека следната недела може да се чувствувате поинаку.

Третта недела бременост – Симптоми

Раните симптоми на бременоста се јавуваат поради промена или зголемување на нивото на хормоните во бременоста. Бидејќи сте само на почетокот на бременоста, нивното ниво можеби се уште не е доволно високо, така што нема да ги почувствувате симптомите на бременост. Меѓутоа, ако почнете да ги чувствувате, можете да очекувате да се појават следниве симптоми:

Третта недела бременост – Како се чувствувате?

Иако ќе бидете возбудени кога ќе ги почувствувате првите симптоми на бременост, дефинитивно не можете да очекувате промени кои другите луѓе лесно ќе ги забележат кај вас и од нив ќе заклучат дека сте бремени.

Чувството на подуеност е дефинитивно присутно, но вистинскиот труднички стомак ќе почне да се забележува дури околу 12 -тата недела.

Пред да започнете да јадете за двајца, имајте на ум дека лекарите препорачуваат зголемување на тежината од 500гр на 2,5кг за целиот период од првиот триместар, односно за првите 12 недели од бременоста. Значи, што се однесува до исхраната, не треба значително да ја менувате во овој период, особено ако веќе се храните здраво, а вашите оброци се хранливи и ги содржат сите важни хранливи материи. До вториот триместар, лекарите не препорачуваат зголемување на дневниот внес на калории. Дури по 14 -тата недела треба да ја зголемите дневната калорична вредност на оброкот за 300 калории.

Третта недела бременост – Ултразвук

Вашата оплодена јајце клетка се дели на пат кон својата дестинација, матката, се дели на идентични клетки и формира „грутка“ клетки. Ултразвукот во третата недела од бременоста најверојатно нема да го открие вашето идно бебе. Вашата супер мала оплодена јајце клетка е помала од зрно сол. Ултразвукот во овој период се уште не покажува задебелување на ѕидот на матката, што продолжува да се јавува по менструацијата кога се јавува бременост.

Имплантација, односно имплантација на оплодената јајце клетка, ве чека наскоро, некаде во четвртата недела од бременоста.

Совети за третта недела бременост

Имајте трпение – Веројатно сте многу нетрпеливи и сакате да направите тест за бременост што е можно поскоро, но не брзајте. Можеби с not уште не е можно тестот да покаже сигурен резултат. Нивото на хормонот Beta hCG расте од ден на ден, и тој е единствениот одговорен за позитивен резултат од тестот.

Време е за тест – Направете тест на самиот крај на третата недела. Најдобро е да го направите наутро, бидејќи тогаш нивото на хормони во урината е највисоко. Задолжително прочитајте ги и следете ги упатствата за тестот. Дознајте повеќе за тестот за бременост.

Продолжете со грижа за себе – Задолжително земајте важни витамини секој ден, пијте доволно течности и бидете активни.

Фолатот е многу важен за здравиот раст и развој на фетусот, но и за здравјето на бремената жена. Затоа, нивната употреба се препорачува 12 недели пред зачнувањето, како и во текот на целиот период на бременост. При изборот на фолати, најдобро е да се избере оној кој е во активна форма, бидејќи неговата употребливост е најдобра.Недостатокот на фолати е фактор на ризик за развој на широк спектар на болести во бременоста – анемија, депресија, потоа компликации и лоши резултати од бременоста.

Препорачуваме активен фолат со активен облик на витамин Б12 – Pregnatole Active Folate +VitB12.

DHA омега-3 масните киселини се исклучително важни за правилен развој на мозокот и видот на бебето, но и за целокупниот правилен раст и развој на фетусот. Оваа омега-3 масна киселина е важна структурна компонента на мозокот, нервните клетки и мрежницата на окото. Препорачуваме Pregnatol DHA

Јадете здраво. Фокусирајте се на храна богата со калциум и железо, бидејќи овие минерали ќе ви бидат многу важни во наредниот период. Не заборавајте многу свежо овошје и зеленчук. Ако имате гадење и повраќање, чајот од ѓумбир може да го ублажи гадењето.

Потсетник за третата недела од бременоста

https://www.thebump.com/pregnancy-week-by-week/3-weeks-pregnant

https://www.parents.com/pregnancy/week-by-week/3/

https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/3-weeks-pregnant

Дали знаете?